Na internetu lze snadno nalézt návody a rady, jak na domácí šampon, deodorant nebo pleťový krém. Kolegové z francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir se rozhodli srovnat šest nejpopulárnějších receptů s průmyslově vyrobenými produkty.
Vybrali návod na pleťový krém, tělové mléko, sprchový gel, šampon, deodorant a pastu na zuby a vyrobili podle nich příslušné vzorky. Ty pak dali k vyzkoušení dvaceti ženám, které je měly srovnat se vzorky koupených přípravků. Výsledkem byla jasná preference produktů z obchodu s ohledem na jejich texturu, parfemaci a pocit při aplikaci na kůži. Tři vzorky měly obdobný účinek jako běžné značky. Pasta na zuby vyčistila zuby dokonce lépe než koupená, nicméně obsažených 40 ppm (ppm značí části na jeden milion, respektive miliontinu) fluoru nezajistí ani základní ochranu proti zubnímu kazu – odborníci doporučují 1450 ppm.
Problematické se ukázalo především složení domácí kosmetiky. Pět z šesti receptů obsahovalo potenciálně alergenní složky, které v průmyslově vyrobených přípravcích nebyly, zejména parfémy a esenciální oleje. Použití esenciálních olejů se navíc nedoporučuje u dětí, u těhotných a u kojících žen.
Zatímco kosmetika nabízená v obchodech musí být složena jen ze schválených ingrediencí, projít mnoha testy, splňovat přísná pravidla, být bezpečná a trvanlivá, aby se směla objevit na trhu, na domácí alternativy se nic z toho nevztahuje. Internetové návody mohou vypadat naprosto libovolně. Je nutné počítat s tím, že absence průmyslových konzervantů silně omezuje trvanlivost domácí kosmetiky, která by měla být skladována v chladu a ve tmě, což zpravidla znamená jiné prostředí, než je koupelna. Proto je vhodné připravit si vždy jen malé množství. Vzhledem k nižším cenám větších balení jednotlivých složek se však finančně vyplatí až výroba deseti a více kusů stejného přípravku. Uděláte-li si s ohledem na své potřeby a jeho omezenou trvanlivost jen jeden, vyjde vás zhruba desetkrát dráž než koupený.
Při výrobě domácí kosmetiky se doporučuje dodržet několik základních pravidel – dbát na hygienu rukou a pracovní plochy, dezinfikovat všechny pomůcky a nádoby, dávat přednost lahvičkám nebo tubám, ze kterých se hmota nenabírá prsty, uskladnit esenciální oleje mimo dosah dětí, uchovávat výsledný výrobek v chladu a temnu mimo koupelnu a spotřebovat jej v rozumné době.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva