Nečas a Cameron odjeli vlakem do Bruselu. Fiskálnímu paktu řeknou ne

01.03.2012 18:50 | Zprávy

Premiér Petr Nečas a jeho britský protějšek David Cameron, kteří se jako jediní z Evropské unie odmítají připojit k novému paktu rozpočtové kázně, ve čtvrtek v Londýně ladili postoje před summitem EU. Odjeli pak na londýnské nádraží St. Pancras, odkud se do Bruselu vydali společně vlakem Eurostar tunelem pod kanálem La Manche. Na vrcholné schůzce, která ve čtvrtek v Bruselu začíná, bude Praha i Londýn prosazovat především rozvoj jednotného trhu EU.

Nečas a Cameron odjeli vlakem do Bruselu. Fiskálnímu paktu řeknou ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas

"Petr je velmi dobrý kolega a velmi dobrý přítel," řekl na začátku jednání v sídle britského předsedy vlády v Downing Street 10 před novináři o českém premiérovi Cameron. Zdůraznil, že na bruselském summitu budou oba naléhat na dotvoření jednotného trhu, digitálního jednotného trhu i společného trhu energií či služeb, které by měly podpořit evropský růst. Nečas připomněl, že obě země mají velmi blízké postoje k řadě evropských otázek, jako je například konkurenceschopnost. Současné problémy eurozóny podle něj nyní zastiňují všechno ostatní.

Podle Camerona obě země úzce spolupracují i v oblasti bezpečnosti a v zahraniční politice, a to například v Afghánistánu.

Společná cesta vlakem

Ministerští předsedové při společné cestě vlakem nejprve seděli proti sobě v jednom z vagonů první třídy, později se každý věnoval práci se členy svého týmu.

Mezi novináře do vedlejšího vagonu za jízdy zavítal jen předseda české vlády. Uvedl, že s Cameronem probíral právě snahu nyní 13 zemí EU o posílení konkurenceschopnosti a jednotného trhu. "Chceme tyto závěry prosadit i do závěrů Evropské rady," řekl Nečas. Nutné jsou podle něj například konkrétní termíny pro legislativní návrhy Evropské komise, které by zrychlily přechod k jednotnému trhu. Komise by se například měla znovu přihlásit k plné liberalizaci trhu s energiemi do roku 2014. ČR i Británie podle něj patří mezi "hnací motory" této koalice.

S Cameronem se ale Nečas bavil také o NATO a jeho působení v Afghánistánu, kde se obě země angažují, a o přípravě květnového summitu aliance v Chicagu.

Se šéfy států a vlád dalších zemí EU začnou Nečas a Cameron jednat o dopadech krize na evropské hospodářství a trh práce, stejně jako o přibližování Srbska k unii.

Nečas s Cameronem rozpočtový pakt EU nepodepíší

V pátek ráno vedoucí představitelé 25 zemí podepíší nový pakt rozpočtové kázně, na jehož základě by měly státy do svého práva zakotvit povinnost vyrovnaných strukturálních rozpočtů. Nečas s Cameronem ale už předem jasně uvedli, že se nepřipojí.

Nečas, jenž se k této smlouvě odmítá přidat navzdory tlaku koaliční strany TOP 09 či opoziční ČSSD, už před jednáním řekl, že Cameron českou pozici ohledně paktu dobře zná. "On přesně ví, jaký je vývoj v této věci v ČR," podotkl v Londýně.

Pro Česko a Británii je důležité, aby se unie výrazně posunula k dokončení volného trhu. Kvůli tomu se také obě země připojily k dopisu 12 států, které po tom hlasitě volají. "My dlouhodobě... chceme prosadit, aby se silněji začala prosazovat otázka dokončení jednotného trhu. Tam je obrovský ekonomický potenciál pro růst," řekl Nečas.

Podpora hospodářského růstu má spolu s problematikou trhu práce a řešením dalších dopadů dluhové krize patřit k hlavním tématům dnes začínající dvoudenní vrcholné unijní schůzky.

Nečas odmítá, že by ČR kvůli odmítnutí připojit se k paktu byla v EU v izolaci, "jak se primitivně a nepříliš inteligentně usuzovalo z jednoho podpisu nebo nepodpisu". Že tomu tak není, ukazuje podle Nečase i zmiňovaný společný dopis premiérů 12 zemí EU.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

8:43 Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

„Včerejšek nefunguje, nefungují ani včerejší kontakty“ – to byla slova ministra zahraničí Lubomíra Z…