Vlivný ruský činitel v Praze drsně kritizoval USA, NATO a zmínil i největší hrozbu současnosti

15.11.2013 21:00 | Zprávy

Místy ostrou výměnu názorů přinesla Pražská bezpečnostní konference EU – Rusko – Čína. A to zejména pokud šlo o často kontroverzní činnost NATO. Významný ruský činitel dokonce uvedl, že NATO už mělo být dávno zrušeno. Je prý pozůstatkem studené války a jeho rozšiřování v 90. letech podkopávalo demokratizaci Ruska.

Vlivný ruský činitel v Praze drsně kritizoval USA, NATO a zmínil i největší hrozbu současnosti
Foto: red
Popisek: Rusko

Především hledání společných zájmů mezi Evropskou unií, Ruskem a Čínou mělo být hlavní linkou IX. Pražské bezpečnostní konference, která se během celého pátku konala v prostorách Národní technické knihovny v Praze.

Vedle obchodních témat a jiné spolupráce se velmi řešila i bezpečnostní situace ve světě a největší hrozby pro zmíněné velmoci, evropské státy a USA. Akce se konala pod záštitou ministra zahraničí Jana Kohouta, ruského, čínského a litevského velvyslance v České republice a několika dalších významných osobností.

NATO podkopávalo demokratizaci Ruska

Při debatě o tom, jak mohou Rusko, Čína a Evropská unie společně čelit aktuálním bezpečnostním hrozbám, se opakovaně projevil odlišný postoj těchto celků k Severoatlantické alianci.

„NATO je organizací, která by samozřejmě už neměla vůbec existovat. Stále se snaží svoji existenci nějak obhájit a vysvětlit, v současné době už je jeho fungování nelogické. NATO je pozůstatkem studené války a svého času podkopávalo proces demokratizace v Rusku,“ uvedl narovinu Alexander Lukin, prorektor významné Diplomatické akademie Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace.

S tím ale nesouhlasil generál Markus Bentler, stálý vojenský představitel Německa v NATO. Podle něho je Severoatlantická aliance otevřená a přátelská. Žádosti o vstup od dalších států pak prý dokládají, že o existenci NATO je stále zájem.

Vy si myslíte, že Rusko a Čína jsou vaši nepřátelé?

Moderátor akce však pro obsáhlejší diskusi nad potřebností existence této vojenské organizace nedal větší prostor, protože nešlo o konferenci o NATO.

Rus Lukin ale ještě doplnil, že existence Severoatlantické aliance je založena na přesvědčení, že Ruská federace a Čína jsou nepřátelé. „Pokud si myslíte, že to tak je, pak by asi NATO mělo existovat. Jinak to ale nedává smysl,“ sdělil.

Významným tématem byly aktuální bezpečnostní hrozby, kterým musí společně čelit jak EU, Rusko a Čína, tak ale i Spojené státy americké. Příkladem nestability a jedné z nevětších bezpečnostních hrozeb je prý současný Afghánistán.

Afghánistán je největší bezpečnostní hrozbou současnosti

Německý generál Bentler konstatoval, že mezi největší problémy Afghánistánu patří výroba a pašování drog, mezinárodní terorismus a propustnost hranic. „Tomu se musíme postavit společně a vypořádat se s tím můžeme tady v Evropě v rámci EU,“  řekl Markus Bentler.

„Situace v Afghánistánu je jedinou skutečnost hrozbou, které v současnosti čelíme, a Rusko poskytlo velkou logistickou podporu pro NATO k tomu, aby se s afghánskou situací něco udělalo. Až devadesát procent drog, které jsou do Ruské federace pašovány, pochází právě z Afgánistánu. Na drogách je u nás závislých asi pět milionů lidí,“ doplnil k tématu Alexander Lukin.

Dva miliony Afghánců prý pěstují opium

Řečníci se shodli v tom, že drogová otázka patří v Afghánistánu k nejproblematičtějším. „Drogová ekonomika tam stále bují. Až dva miliony Afghánců pěstují opium a objem obchodu s drogami v Afghánistánu činí 65 miliard dolarů. To jsou dvě procent HDP té země,“ uvedl konkrétní čísla analytik Čínského institutu pro mezinárodní studia Mu Changlin.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

8:43 Zaorálek přednášel o přínosu Havla a dobré značce ČR. Došlo i na Putina a pátou kolonu

„Včerejšek nefunguje, nefungují ani včerejší kontakty“ – to byla slova ministra zahraničí Lubomíra Z…