„Odejdou-li tak masivně, jak slibují, stovky až tisíce doktorů, může to mít fatální dopad na menší nemocnice a za následek uzavírání oddělení či dokonce zrušení registrace nemocnice," uvedl pro ParlamentníListy.cz exministr zdravotnictví a současný poradce premiéra Petra Nečase Tomáš Julínek (oba ODS).
Připraví je o práci, ale ony jim fandí
Podle něj tak v případě uzavírání oddělení či dokonce nemocnic "samozřejmě přijde o práci personál", který je na odcházející doktory navázán. „Například anesteziologické sestry, a to je vysoce kvalifikovaný odborný personál," doplnil.
"Ano, to je velká hrozba a my o ni hodláme 13. ledna na jednání tripartity mluvit s ministrem zdravotnictví," potvrdila ParlamentnímListům.cz Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP). Přestože odchodem lékařů můžou přijít o práci právě ti zaměstnanci, které zmíněný odborový svaz zastupuje, mají doktoři podle Žitníkové jeho plnou podporu.
- SLEDUJEME téma Exodus lékařů
Krize nekrize....
„Tady se dvacet let lhalo a teď už s tím vláda něco udělat musí," myslí si Žitníková. Podle ní lékaři vedle peněz bojují i za nápravu celého systému zdravotnictví. „Navíc jsme přesvědčeni, že peníze pro lékaře v systému jsou a není třeba zatížit státní rozpočet. Je třeba zastavit úniky peněz nehospodárnostmi," myslí si Žitníková.
Odmítla i argument, že před rokem 2006, kdy byl šestiprocentní ekonomický růst, o sobě doktoři takto razantně vědět nedali a na dramatickou akci si vybrali dobu, kdy stát musí krýt velké rozpočtové schodky a zastavit tak další zadlužování ČR.
Heger nic nezanedbal, zastává se Julínek
Naproti tomu exministr Julínek odmítá, že by ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) něco zanedbal. „Pracuje s tím, co má a nemyslím si, že by zanedbal třeba komunikaci s lékaři," podotkl Julínek.
Podle něj patrně odborovému svazu zdravotnictví nedochází, že zvýšení platů doktorů třeba z rezerv ohrožených nemocnic, „bude znamenat konec růstu platů nižšího zdravotnického personálu". „Navýšení z rezerv malé nemocnice vysaje na dlouho," podotkl.
K téměř čtyřem tisícům lékařů, kteří hodlají opustit české zdravotnictví, se zřejmě během ledna a února připojí stovky dalších. Druhou vlnu výpovědí v rámci kampaně „Děkujeme odcházíme" ohlásil Lékařský odborový klub, kterému vadí nízké platy lékařů a systém odměn přesčasové práce.
Podle odborů nyní nemocnice vytvářejí na své zaměstnance nátlak, aby se „rebelie" neúčastnili. I tak ale věří, že se k březnové výpovědi připojí stovky dalších doktorů. Kolegům, kteří by se kvůli iniciativě mohli dostat do finanční nouze, chtějí odboráři pomoci sbírkou.
O podobě finanční pomoci lékařům, kteří mohou být kvůli iniciativě k prvnímu březnu bez práce, zatím odbory úplně jasno nemají. Nicméně je prý už nyní jisté, že do plánované "sbírky" budou moci přispět lékaři i sympatizanti.
Související:
-
Slovenský lékař: Do Česka by šel léčit jen zbabělec a zoufalec
-
Hrůza a strach lékařů. Nadávky a útoky pacientů přitvrzují
-
Odbory couvly: Se 70 tisíci pro lékaře jsme nikdy nepočítaly
-
Lékař proklel Klause i zaprdlý český národ. Anonymně
-
Fandí Češi protestujícím lékařům? Na jejich sanitku zavolali policii
-
Exodus lékařů pokračuje: Odbory vyhlásily druhou vlnu a založí konto
-
Akce Děkujeme, odcházíme bude úspěšná. Pro stát, ne lékaře
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk