Řecký podnikatel rozšiřuje nemocnici v Hořovicích. Přibyl nový pavilon pro nejtěžší dětské případy. V plánu je miliardová investice

01.06.2018 14:05 | Zprávy

Nemocnice Hořovice spadající pod zdravotnický holding AKESO Řeka Sotiriose Zavalianise v řádu týdnů zprovozní nový pavilon „následné intenzivní péče“ (dříve oddělení chronické a resuscitační péče OCHRIP) pro dětské pacienty. U investice do pavilonu za 76 milionů ale Zavalianisovy plány nekončí. V plánu je další rozšíření nemocnice včetně výstavby zaměstnaneckých bytů v celkové hodnotě jedné miliardy korun. Zavalianis si od investice slibuje i přilákání nových zaměstnanců. Krajské zdravotnictví v Česku se v současnosti potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

Řecký podnikatel rozšiřuje nemocnici v Hořovicích. Přibyl nový pavilon pro nejtěžší dětské případy. V plánu je miliardová investice
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Centrální příjem Nemocnice Hořovice

Nemocnice Hořovice se v roce 2014 stala prvním zdravotnickým zařízením v Česku, kde bylo otevřeno specializované oddělení pro chronicky nemocné dětské pacienty, tzv. oddělení následné intenzivní péče, v dřívější právní terminologii OCHRIP (Oddělení chronické a resuscitační péče). Od zahájení provozu prošlo hořovickým zařízením NIP  14 dětských pacientů. Jediné obdobné zařízení v České republice je v současnosti v Olomouci a vzhledem k vysokému přetlaku žádostí na umístění v zařízení se hořovická nemocnice rozhodla k navýšení kapacit oddělení NIP z 6 na 13 lůžek.  

Jak ParlamentnímListům.cz sdělil primář oddělení dětské NIP hořovické nemocnice Daniel Blažek, zájem o to dostat dětského pacienta na jednotku chronické intenzivní péče do Hořovic je vysoký a nemocnice nemůže zdaleka uspokojit všechny. „Stále máme o pět až osm pacientů v takzvaném „waiting listu“ více, než je kapacita, kterou bychom mohli poskytnout,“ sdělil Blažek. Je si ale jistý tím, že díky novému pavilonu oddělení svoje kapacity z výší. K finálnímu zprovoznění nových lůžkových kapacit oddělení dojde v řádu týdnů. Začít obsazovat by se lůžka měla v průběhu června.   

Jedno ze zařízení v novém pavilonu NIP v Nemocnici Hořovice (Foto: Jonáš Kříž)

„Ošetřovatelský proces je v péči o malé děti náročný a zcela zásadní,“ dodal ke specifikům práce o malé pacienty na jednotce chronické intenzivní péče Blažek. „Ne každý zdravotnický pracovník je této práce schopen. Naši pacienti se rekrutují z oddělení akutní péče JIP a ARP. Potřebují naše přístroje, aby přežili,“ dodal během tiskové konference. „Je tady skrytý stres, který je vytvořen neustálými službami a náročnými situacemi, které se týkají i dětských úmrtí. Takže s touto problematikou se tu setkáváme. Odchody z tohoto oddělení nebo obdobných jsou velice časté,“ vysvětlil posléze Blažek v krátkém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. „Neexistuje univerzální lék, jak se tomu bránit,“ dodal.  

 Ačkoliv Blažek přiznal, že část pacientů má diagnózu, která vede k odchodu ze světa, existují i pacienti, které se podaří stabilizovat tak, že přístroje ani odbornou péči v budoucnu nutně potřebovat nemusí. V případě smrtelných diagnóz se pak nemocnice snaží zajistit co nejvyšší komfort nejen pro samotného dětského pacienta ale i pro jeho rodinné příslušníky včetně emocionální a psychologické podpory.   

Primář oddělení oddělení NIP v hořovické nemocnici Daniel Blažek (Foto: Jonáš Kříž)

Nemocnice Hořovice patří pod privátní holding AKESO řeckého podnikatele Sotiriose Zavalianise. AKESO je druhým největším subjektem podnikajícím v českém zdravotnictví po AGELU slovenského miliardáře Tomáše Chrenka. Do Zavalianisova portfolia patří ještě nemocnice v Berouně.

Vybudování nového pavilonu pro dětské pacienty vyžadující nepřetržitou intenzivní péči Zavalianise včetně nákladných přístrojů přišlo na 76 milionů korun. U této investice ale rozvoj hořovické nemocnice zdaleka nekončí. Jak se Zavalianis ParlamentnímListům.cz svěřil, v nemocnici plánuje proinvestovat celkem ještě miliardu korun.

Monitoring pacientů (Foto: Jonáš Kříž)

„Zahajujeme stavbu devadesáti bytů v okraji areálu nemocnice. Na podzim bychom pak měli zahájit dostavbu nemocnice s celkovými náklady přes miliardu korun,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Zavalianis. „Rozšíříme ARO o čtrnáct lůžek, novou sterilizaci, dalších pět operačních sálů, plus další oddělení následné péče,“ dodal.

Stavbou bytů pro zaměstnance chce Zavalianis nalákat pracovníky i z jiných regionů. „Můžeme nalákat nové začínající sestry nebo nové začínající doktory,“ uvedl. Nemocnice podle Zavalianise v kraji konkuruje i vyššími platy, které se vrovnají zdravotnickému standardu v metropoli.   

Průhled novým pavilonem (Foto: Jonáš Kříž

Nedostatkem zdravotnického personálu v krajích představuje v Česku v současnosti palčivý problém i vzhledem k tomu, že část lékařů odchází za vyššími platy do zahraničí. Nedostatek zdravotnického personálu se vláda snaží pokrýt například i dovozem sester či lékařů z Ukrajiny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…