Koronavirus se u mladé rodiny nevyhnul téměř nikomu. Onemocněla paní Eva i její tři synové. Jediný manžel zůstával i přes opakující se testování negativní. Nyní, téměř tři týdny od skončení karantény, její nejmladší syn stále není v pořádku.
„Prodělal koronavirus a zhruba někdy deset dní poté začal mít vyrážku na nohou. Nejdříve jsme to konzultovali s naší pediatričkou, ta nás raději poslala do nemocnice Na Bulovce, protože se s tím ještě nesetkala,“ vypráví paní Eva.
Na Bulovce je vyšetřili s výsledkem, že to vypadá zřejmě na postcovidový AHOI syndrom. „Ale naštěstí měl lehký průběh, protože některé děti to mívají rozlezlé po celém těle,“ doplňuje mladá maminka.
O zmíněném AHOI syndromu na českých webových stránkách nejde téměř nic dohledat. Cizojazyčné zdroje hovoří o akutním otoku, který se vyskytuje u kojenců do dvou let. Nejvýraznějším znakem může být otok obličeje a fialová vyrážka po celém těle.
„V nemocnici mu nabrali krev, dávali jsme vzorky moči, stolice, to bylo všechno v pořádku, ale moc nám neporadili, protože oni sami moc neví, co to vlastně znamená, co to způsobuje, proč se to děje. Nikdo nám nedokázal odpovědět. Paní doktora říkala, že má ještě jednu pacientku, která to má, ale ta to má výrazně horší, protože má vyrážku úplně po celém těle,“ říká paní Eva.
Ilustrační fotografie zachycující AHOI syndrom u miminek (zdroj: adc.bmj.com)
Z nemocnice tedy odjížděli s tím, že mají synka sledovat a kdyby se to zhoršilo, tak mají znovu přijet.
To ale nebylo jediné, co ho po vyléčeném covidu trápilo.
„Taky ho hodně bolelo bříško, ve zprávě od paní doktorky máme, že měl novorozenecké koliky. Měl obrovské křeče v břiše, strašně plakal, nyní musí mít eliminační dietu a k tomu probiotika,“ dodává maminka, s níž PL hovořily v pátek.
Ani tři týdny od covidu však situace není optimální.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: B. Richterová a T. A. Nový