Senátorka a bývalá ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová v Brně hovořila o moderním zdravotnictví. "Zdraví je štěstí. A zdravotní pojištění je pojištění proti smůle," zdůraznila Filipiová.
Podle Filipiové, která je sama upoutána na invalidní vozík, je třeba heslo "zdraví si nekoupíš" chápat tak, že zdravotnictví nemůže být bezplatné. Musí se tak vyřešit "neřešitelné dilema mezi neomezenými požadavky a omezenými prostředky".
Socialistické zdravotnictví jsme již zažili
Filipiová ostře kritizovala koncept socialistického zdravotnictví, které podporuje neodpovědnost lidí za vlastní zdraví a všudypřítomný pocit, že se stát v případě nemoci postará.
"To už jsme zažili v socialismu. Jak v tom reálném tak rathovském," zdůraznila a vysloužila si potlesk straníků. "Bezplatné zdravotnictví je iluzí, které doslova zabíjí," dodala.
Proto by si lidé měli připlácet za běžné výkony a nemoci jako je chřipka nebo výron kotníku. "V takzvaném bezplatném zdravotnictví doplácejí nejvíce ti nejvíc nemocní. V našem systému pak doplácí ti nejvíce zdraví. Možná to není populární, ale je to lidské," vysloužila si Filipiová další potlesk.
Liška ani Kováčik již ODS v oblasti zdravotnictví nevěří
Předseda zelených Ondřej Liška slova Filipiové chválil, záměrům ODS ale úplně nevěří. "Reforma zdravotnictví měla začít definicí standardu a nadstandardu," zhodnotil projev Liška. Pouhé zavedení poplatků bylo chybou. "Zajímalo by mne, zda ODS upustila od privatizace zdravotních pojišťoven," nedozvěděl se z obecných slov Filipiové Liška.
Ani předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik nevěří upřímnosti ODS."Projev byl velmi emotivní. Zdraví si nekoupíš, to je pěkné heslo. Museli by ještě říci: Zdraví není na kšeft. A pak budu ODS věřit," komentoval projev Filipiové v České televizi Kováčik. "Nestydím se za slovo bezplatné, pokud je hrazeno z povinného pojištění. Klíč je ve stanovení definice standardu," připustil Kováčik.
Dvacka nikoho nezabije, míní Kováčik
Ačkoliv levice tvrdě kritizuje a chce zrušit zdravotnické poplatky, Kováčik zavzpomínal na dobu před rokem 1989, kdy se za recept platila jedna koruna. "Koruna nikoho nezabila, dvacka dneska také nikoho nezabije. Ale současné poplatky nejsou regulační a proto neústavní," zdůraznil Kováčik s tím, že peníze vybrané na poplatcích pouze lepí výpadek příjmů, který vznikl "zastropováním" zdravotního pojištění pro nejbohatší.
Filipiová zdůraznila, že bezplatné zdravotnictví počítá se sobeckostí a nezodpovědností. "Ale pokud bude mít občan opravdovou smůlu, měl by mít jistotu, že dostane kvalitní péči," obhajovala koncept vyšší spoluúčasti ve zdravotnictví Filipiová.
Liška souhlasí, že je třeba si za běžné vyšetření připlácet, aby byly peníze na složité a drahé operace. "Žil jsem v Belgii, Německu. Všude se připlácelo," dodal. To odpovídá i pohledu Filipiové: "Zdraví a péče o něj v žádném případě není zadarmo."
Související: Kompletní projev Danieli Filipiové
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ann