Odborná porota vybrala vítěze na základě kritérií posuzujících charakter uniklých informací, způsob úniků, nebo rozsahu zaviněných škod. Jednalo se o premiérový ročník akce, která má každoročně upozorňovat na podceňovanou problematiku ohrožení podnikových dat selháním lidského faktoru.
„Povědomí o možnosti úniků dat zapříčiněných lidmi zevnitř organizace je na rozdíl od hrozby útoku zvenčí malé, anebo přinejmenším podceňované,“ konstatuje Jakub Mahdal, spoluzakladatel a šéf společnosti Safetica Technologies. Ta se na danou problematiku specializuje, a proto se rozhodla udílení anticen Data Leak Awards uspořádat. „Žádný subjekt se samozřejmě ztrátou dat způsobenou vlastními zaměstnanci příliš chlubit nechce. Přestože za poslední dva roky narostl počet zveřejněných úniků o 40 procent, obecně se o hrozbě příliš neví,“ pokračuje Mahdal. Jeho slova potvrzují i zjištění britské Information Commissioner's Office, která během posledních pěti let zaznamenala nárůst úniků dat o plných 1 600 procent.
Na významu této hrozby neubírá ani fakt, že „jen“ ve 20 procentech případů jde o úmyslnou krádež dat a plných 80 procent takových úniků je způsobeno nechtěně. Nejčastěji jde o překliknutí při odesílání e-mailu, ukládání nezašifrovaných dat na veřejné servery, nebo ztrátu či odcizení flash disku, případně celého notebooku. „Podle amerického Ponemon Institute dosahují částky za škody způsobené omylem výše okolo 500 tisíc USD za jeden incident. V případě cíleně vynesených informací, kdy se zaměstnanec zaměří na nějaká hodnotnější data, dosahují škody průměrné výše 840 tisíc USD, což je skoro 2 krát tolik“ uzavírá Mahdal.
Vítězové Data Leak Awards 2013:
Česká a Slovenská republika:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva