"Supacat je jediné obrněné vozidlo svého druhu, které má schopnost přepravy těžkým transportním vrtulníkem," řekl ČT mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Dodal, že vozy nejsou určeny pouze pro Afghánistán. "Vozidla budou využitelná kdekoli ve světě, kam bude potřeba nasazení speciálních sil," řekl Pejšek. Armádní požadavek však přichází v době, kdy ministerstvo hledá úspory a tvrdě škrtá na platech i na výzbroji.
Neužitečné vozy Dingo
Armáda podle ČT nyní používá mnoho typů vozidel, ale zapůjčené automobily MRAP speciálním silám nevyhovují, nakoupené pandury taky nechtějí, stejně jako vozy Iveco či Dingo.
Vozy Dingo se podle ČT do boje příliš nehodí - mají slabý motor a kulomet jim nestřílí dozadu. Dinga přitom nakoupilo před čtyřmi lety také Vojenské zpravodajství, a to přes firmu MPI Group, která v éře ministra Martina Bartáka dodala armádě bez výběrového řízení materiál za stovky milionů korun. Právě MPI Group teď nabízí i Supacaty; ministerstvo ale tvrdí, že tentokrát vypsalo otevřený tendr.
Nákup vojenské techniky pro českou armádu provází řada nejasností. Třeba nákup transportérů Pandur od loňského léta kvůli podezření z korupce vyšetřuje policie. Smlouva na dodávku vozidel, kterou ministerstvo uzavřelo v roce 2009, média označují za neúměrně vysokou.
Související:
České pandury jsou čtyřikrát dražší než ty portugalské se stejnou výbavou
Analýza: České pandury jsou lepší než portugalské, proto dražší
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp