Tři roky staré zranění někdejšího zbrojařského magnáta Pavla Musely stálo za včerejší tragédií, která skončila smrtí dvou jeho bývalých společníků a také jeho bratra, který se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou. Karel Musela byl přesvědčen, že tito dva muži stáli za zraněním jeho bratra, jenž v říjnu 2008 utrpěl při lovu otok a zhmoždění mozku, postižení plic i mnohonásobné zlomeniny údajně po pádu z pět metrů vysokého lesnického posedu.
Pavel Musela je ochrnutý, mentálně postižený a na svou minulost si nepamatuje. V minulosti byl zbrojařským magnátem a lobbistou, jehož jméno je spojeno i se sporným nákupem obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Předraženou armádní zakázku provázelo podezření z korupce a právě vítěze tendru rakouský Steyr prolobboval Pavel Musela, přítel tehdejšího premiéra Stanislava Grosse.
Kolegu z lovu soud obvinění zprostil
Panuje přesvědčení, že zbrojařský magnát měl informace o korupci, která měla předražený obchod provázet. Jeho zranění údajně způsobené pádem z posedu se událo právě v době, kdy ministerstvo obrany s rakouskou firmou Steyr připravovalo novou smlouvu o pandurech. Z podílu na jeho zranění byl podezřelý jeho bývalý kolega Luboš N., soud ho však loni obžaloby zprostil.
Zbrojař Pavel Musela toho věděl tolik, že by leckoho mohl dostat do vězení. Znal pozadí privatizace mosteckých dolů, jíž provázelo podezření z praní špinavých peněz. Byl nejen u zmíněného nákupu pandurů, ale měl prsty v dalších miliardových zbrojních zakázkách, v jejichž „čistotu" věřil málokdo.
Ztráta paměti přišla vhod politikům, poradcům i byznysmenům
To, že má poraněný mozek a nic si nepamatuje, mohlo přijít vhod spoustě lidí. Od politiků, jejich poradců až po byznysmeny. MF Dnes v této souvislosti zmiňuje expremiéra Stanislava grosse, jeho poradce Jiřího Martínka a Roberta Sýkoru, náměstka ministra průmyslu z doby, kdy se privatizovaly mostecké doly, na kontě jeho otce přistálo 2,9 milionu korun z provize za prodej dolů.
Karel Musela však ze zosnování útoku podezíral dva bývalé bratrovy společníky, byl přesvědčen, že o život jde i jemu. „Vyhrožovali mi, že jestli toho nenechám, tak mě zničí," svěřil se před dvěma roky deníku Blesk, že jeho snaha objasnit pozadí bratrova zranění nezůstávala bez odezvy. „Dům mám tak zabezpečený, že se tam neprostřílí nikdo," tvrdil muž, který se bál o svou bezpečnost.
Do areálu firmy nebylo těžké se dostat
Noc před osudnou střelbou Karel Musela zřejmě vůbec nespal a v jeho hlavě zrál plán. Jeho soused se podivoval, proč tak brzy vstal, když ho v mlhavém ránu viděl sedět u domu a pokuřovat. „Ale, nemohl jsem dnes spát. Asi půjdu na procházku," odpověděl podle MF Dnes sousedovi a za několik minut už se svého domova naposledy odešel. Nesl s sebou dvě zbraně, které se rozhodl použít.
Do areálu firmy, z níž musel před časem odejít, se dostal přes vrátnici u vchodu a přitom asi uvedl jako důvod návštěvy cestu k lékaři. V areálu je totiž ordinace hned vedle ředitelství firmy Aircraft Industries. V sídle vedení společnosti právě zasedalo představenstvo, do něhož patřili i dva muži, o nichž si Karel Musela myslel, že stojí za zmrzačením jeho bratra Pavla.
Zastřelil dva členy vedení a pak sám sebe
Masakr začal půl hodiny před polednem. Ranou do hlavy z krátké kulové zbraně sprovodil ze světa dva bývalé spolupracovníky svého bratra. Zřejmě odražená střela způsobila lehké zranění na hlavě generální ředitelky firmy Ilony Plškové. Několik minut po střelbě dorazila na místo okresní policie a po ní pak i krajská policejní zásahová jednotka.
Na místě pak během akce operovala stovka policistů, hasiči a přiletěl i vrtulník. Zatímco se policisté snažili s Karlem Muselou vyjednávat, členové zásahovky se snažili proniknout do budovy. V ní se ale útočník zabarikádoval. Ve 13,45 se z budovy ozval výstřel, to střelec v bezvýchodné situaci obrátil zbraň proti sobě.
Matka tušila, že se syn odhodlal k pomstě
„Když jsme vešli dovnitř, ležel v jedné místnosti střelec, v další jedna z jeho obětí. Druhá oběť byla ve třetí místnosti," popsal pro MF Dnes jeden ze zasahujících policistů. Podle něj přišel útočník do budovy pravděpodobně ve chvíli, kdy byli členové vedení na chodbě. Když začala střelba, snažili se zřejmě ukrýt v kancelářích. Podle lidí, co Karla Muselu znali, prý chtěl zastřelit právě tu dvojici, kterou zastřelil.
U jeho nedobytného domku v Kunovicích už odpoledne stáli policisté a vevnitř hovořili s jeho pětasedmdesátiletou matkou. Tu přivezli během dopoledne z nemocnice dříve, než se čekalo. Když hlásili v rádiu, že někdo střílí po lidech z vedení firmy, byla právě u sousedů. Tušila už, co se stalo. „To je asi náš Karel," pronesla těžce.
Motivem mohla být i pomsta za vyhazov z firmy
Až dosud byla pomsta za ochrnutého bratra zmiňována jako jediný motiv činu muže, který dříve pracoval pro Aircraft Industries jako řadový zaměstnanec v investičním odboru. Společnost se ho pak údajně zbavila proto, že případ svého bratra začal řešit přes soudy a netajil se tím, kdo jeho zranění zavinil. Právě i ztráta místa by mohla být dalším motivem, proč Karel Musela sáhl po zbrani.
K věci:
Jak se mstí čeští mafiáni: V Kunovicích se střílelo
Proč by se zbrojař zajímal o privatizaci MUS, ptá se Zeman
Otřes v ČSSD: Gross odchází, Zemanův tým mlží, Hašek alarmuje
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník