Vědci z centra RECETOX, jež působí v rámci Přírodovědecké fakulty MU, sledují toxikologické dopady syntetických, ale i přírodních chemikálií, například toxinů sinic přítomných v povrchových vodách, na zdraví lidí. „Snažíme se určit faktory, které mohou ovlivnit zdraví populace, a nejen to. Vyvíjíme nástroje, jež mohou chemické látky kontaminující životní prostředí odbourávat,“ vysvětlila Jana Klánová z centra RECETOX.
Dlouhodobým cílem týmu je vybudovat veřejně dostupný informační systém o stavu znečištění prostředí toxickými látkami nejen v národním, ale v celosvětovém měřítku.
Vysoce kvalifikovaný tým mezinárodních pracovníků týmu Centra navazuje na více než čtvrt století zkušeností ze studia zmíněného oboru. „Naším cílem je nejen výzkum, ale i řešení – vytváříme vědecké poznatky pro rozhodovací sféru, pro činnost státní a místní správy,“ uvedl ředitel centra RECETOX Ivan Holoubek.
Nová budova poskytne zázemí více než stočlennému týmu odborníků, z nichž pětinu tvoří cizinci z celé Evropské unie. Pavilon je dokonale technicky vybaven: jsou tu k dispozici např. hmotnostní spektrometry pro odhalování stopových množství různých toxických látek nebo laserová záblesková fotolýza pro studium mechanismů chemických reakcí.
Vybudování centra RECETOX je součástí rozsáhlejšího projektu CETOCOEN financovaného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Stavba pavilonu stála 238 mil. korun a jeho přístrojové vybavení 143 mil. korun. V budoucnu poslouží nejen vědcům z Masarykovy univerzity, ale bude nabízena také externím spolupracovníkům na národní i mezinárodní úrovni.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Brno.cz