Češi a Poláci se spojují. Chtějí pomoct podnikatelům

28.11.2011 14:39 | Zprávy

Česko- polská spolupráce slaví úspěchy a hodně tomu napomáhá projekt s názvem Vytvoření sítě kontaktních center Česko-polské hospodářské spolupráce. Magda Habrmanová, ředitelka Hospodářské komory Moravskoslezského kraje jej oceňuje zejména proto, že jde o kontinuální pomoc zejména menším a středním podnikatelům.

Češi a Poláci se spojují. Chtějí pomoct podnikatelům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahradník při úpravě keřů. Ilustrační foto

 Podle předsedy představenstva Hospodářské komory Moravskoslezského kraje Jana Březiny je ostravské pracoviště hodně vyhledávané: "Já jsem v minulosti vedl centrum mezinárodního obchodu a klub exportérů při KHK. Pracoval jsem totiž ve firmě, která zaměstnávala v zahraničí ve Španělsku na 160 Čechů a Slováků. Takže zkušenosti rozhodně mám a říkal jsem si, na internetu se přece dá najít všechno. A když jsme začali organizovat první schůzky, byl jsem velmi překvapen, s jakými problémy byrokratického rázu se zejména malí a střední podnikatelé potýkají. Zjistil jsem, že fakt potřebují poradit. Osobní kontakt nic nenahr adí. Nejde to jen si něco vyhledat a přečíst na internetu. Je zapotřebí poradit podle vlastních zkušeností, například jak a s kým jednat v bance. Vždyť zejména banky se na ty malé podnikatele dívají přes velikost úvěru a je jim divné, že chtějí jenom 1,5 milionu a ne 30 milionů," řekl Březina.

V informovanosti pomáhá síť partnerů

Habrmanová pro ParlamentníListy.cz zdůraznila, že kouzlo projektu a velký přínos je zejména v tom, že pracovníci komory jsou připraveni řešit s firmami rozmanité otázky. "Obracejí se na nás zejména menší firmy, které se hůře orientují na trhu. Chodí za námi skutečně denně a my na místě s každým individuálně diskutujeme a pomáháme jim řešit jejich konkrétní problémy. Je skvělé, že podél Česko-polské hranice máme sedm kontaktních míst a můžeme vzájemně problémy prodiskutovat a hledat potřebné řešení. A co se mi strašně líbí - máme také dobrou dlouhodobou spolupráci s obchodními rady, spolupracujeme s Czech Trade a podobnými organizacemi. Takže máme skvělou síť partnerů, s nimiž můžeme spolupracovat a pro toho konkrétního zájemce získávat informaci."

Kontaktních center je celkem 7, čtyři jsou na české straně, tři v Polsku. Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR, vyjádřil spokojenost s návštěvností jednotlivých center. Podle něj třem tisícovkám fyzických návštěv předchází 15 až 17 tisíc emailových dotazů. "Na kontaktních místech se rodí spolupráce mezi firmami a skutečný byznys," řekl Kužel.

Jak české firmy vyráběly pro Polské divadlo forbínu

Podle Františka Molíka, ředitele Hospodářské komory v Náchodě, polské podnikatele lákají do Česka mimo jiné menší daně a jednodušší legislativa. "To však ještě neznamená, že tato firma bude na českém trhu úspěšná. My se snažíme dělat osvětu, já z nich chci vytáhnout co vlastně budou dělat, kde budou kupovat materiál, kdo bude jejich klient, pro koho to budou vyrábět, atd. Představa, že podnikatel bude mít v Polsku českou firmu, bude v Polsku kupovat zboží na českou firmu, bude to prodávat Polákům a bude jim tisknout faktury v českém jazyce, protože bude mít české účetnictví, je hodně naivní. Takže sedíme s podnikateli, rozebíráme problémy, píšeme si na papír poznámky," popisuje Molin.

Vzpomíná na konkrétní případ, kdy z polské strany přišel zvláštní požadavek. "Jedno polské město opravovalo divadlo takovým způsobem, že udělali díru a mysleli si, že do ní bez problému koupí forbínu. Takovou firmu, která by jim to vyrobila, však v Polsku nesehnali a proto se přes jejich kontaktní místo ve Swidnici obrátili na nás. A nám se skutečně podařilo propojit dvě firmy - jednu z Letohradu, druhou z Hradce Králové. Oni jeli na místo, všechno proměřili a forbínu skutečně udělali. V Hradci na dvoře ji zkonstruovali, vyzkoušeli zda funguje a zase ji rozebrali, odvezli do Polska, kde ji v divadle zprovoznili," řekl pro ParlamentníListy.cz ředitel Molin. Přiznal také jednu negativní zkušenost, kdy polská podnikatelka nezvládla své síly a musela svou provozovnu v Čechách zavřít.

Polský konzulát v Ostravě byznys podporuje

Podle generální konzulky Polské republiky v Ostravě Anny Olszewske je skvělé, že se každým rokem zvyšuje počet otázek na podnikání v kontaktních centrech jak na české tak i na polské straně. Také připustila neúspěch jedné podnikatelky, která však okamžitě po skončení obnovila podnikání v jiném oboru: "Poučila se ze svých chyb a podařilo se ji naopak využít svých zkušeností k úspěchu," uvedla generální konzulka, která oceňuje spolupráci jak s polskými tak i českými organizacemi, konzuláty, komorami atd.

"Každoročně se u nás na půdě polského konzulátu setkávají lidé na Dnech byznysu, které samozřejmě podporujeme. Pro naše vzájemné Česko-polské vztahy je to to nejlepší a nejdůležitější," uzavřela konzulka Anna Olszewska.

Více zpráv z Moravskoslezského kraje čtěte ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Anna Vidiševská

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

16:33 ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

Trutnovský hřbitov se zazelená osmnácti novými lípami. Nadace ČEZ na nákup rostlin přispěla částkou …