„Poprvé po dvaadvaceti letech je tady velmi zvláštní atmosféra. Nemohu říct, že nenávistná, ale spíše hodně pesimistická," říká pro ParlamentníListy.cz Zajíc. Důvodem podle něj není ani tak ekonomická situace, i když samozřejmě hraje svou roli, jde ale spíše o pesimismus z důvodu politicko-kulturně-společenského. „Všechny ty kauzy a dění na politické scéně dosáhly už takových hodnot, že poprvé po 22 letech lidé natvrdo říkají: kážou vodu, ale pijí víno."
Podle Zajíce si i ČSSD, ale zejména pravice, už vystřílely „argumentační munici", ve smyslu - my jsme lepší, než oni.
„Kroužkování" nezabralo, národ je nespokojený dál
„O minulých květnových volbách, 21 let po Listopadu, se lidé rozhodli dát politikům za vyučenou, dosáhnout (volebním kroužkováním) určité změny, a tehdy tu poprvé od pádu totality vznikla určitá euforie z naděje, že to politici vnímají, a že by se snad mohlo blýskat na lepší časy," vzpomíná Zajíc na původ současné vládní garnitury.
Pak ale dostala podle něj společnost těžkou ránu. „Všechno se vrátilo tam, kde to bylo, jistým způsobem zklamaly Věci veřejné, ani TOP 09 nenaplnila tak docela očekávání," říká Zajíc redakci. Není to podle něj tím, že by lidé chtěli vysloveně komunisty ve vládě. „Je to spíše projev pocitu marnosti," konstatuje. Lidé už jsou prý skeptičtí ve smyslu - chtěli jsme, aby to bylo lepší a evidentně to lepší není. Může pak podle Zajíce dojít k tomu, že se uzavřou ortodoxní skupiny ODS a ČSSD, které budou přehlížet ty různé skandály, protože už vůči nim budou imunní a budou mít za to, že se s tím společnost smíří. „Ale ona se radikalizuje," varuje Zajíc. „A bude se radikalizovat víc, než doteď," dodává.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká