Politik je přesvědčen, že v jeho případě postupovala objektivně a seriózně a přiznává, že mu pomohla.
„Podívejte, já jsem byl nelegálně odstraněn z politického života a nejvyšší státní zástupkyně paní Vesecká pochopila, že ten případ nehraje a její rozhodnutí do kauzy vneslo světlo. A čas jí dal jednoznačně za pravdu. To nakonec ukázalo rozhodnutí nejvyššího soudu, ten rozhodl, že Vesecká zmírnila nezákonnosti v mém procesu," řekl serveru ParlamentníListy.cz Čunek.
Vesecká mu pomohla
Čunek říká, že nezná argumenty proti Vesecké, ale v jeho případě se chovala profesionálně. „Doufám, že její likvidace není na politickou objednávku, tak jako tomu bylo u mě. Pokud jsem já přičinou jejího odvolání, mám z toho velice nepříjemný pocit," tvrdí Čunek.
„Vesecká poznala, že policie si nechala napsat znalecké posudky, které naprosto neodpovídaly skutečnosti. Posudek, jehož vypracování trvalo vysoké škole ekonomické tři týdny, měl policejní expert hotový za tři hodiny. V Přerově mě prostě chtěli zničit. Tím, že Vesecká přeložila stíhání do Jihlavy, dala průchod spravedlnosti," prohlašuje Čunek.
Kauza Čunek
Dne 16. ledna 2007 požádala ostravská policie Senát, aby zbavil Čunka imunity před trestním stíháním. Po počátečním tajení detailů bylo zveřejněno, že je obviněn z přijetí půlmilionového úplatku od společnosti H&B REAL, jejímž prostřednictvím Vsetín prodával nájemníkům podnikové byty zkrachovalé Zbrojovky. V únoru 2002 Čunek, na nějž bylo podle jeho slov podáno celkem 16 trestních oznámení, oznámil, že bude s vydáním souhlasit, na jednání Senátu 7. února o to však výslovně nepožádal a byl vydán těsným poměrem 38 hlasů proti 26 s 8 zdrženími.
Stěhování z Přerova do Opavy
Během ledna a začátkem února vydal Čunek několik prohlášení o původu peněz, které si uložil na účet vzápětí poté, co si realitní firma podobnou částku v hotovosti vybrala z banky. Za nejednoznačnost a opožděnost těchto vysvětlení byl kritizován médii, opozicí, jeho popularita prudce klesla. 10. února policie obvinila i ředitele H&B REAL Petra Hurtu.
V květnu 2007 olomoucká policie obvinila několik svědků z křivé výpovědi ve prospěch Čunka, kteří podle vyšetřovatelů falešně svědčili o tom, že Čunek ve Vsetíně nemohl převzít půlmilionový úplatek, protože byl v té době na jiném místě. V červnu 2007 nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká případ odebrala přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovii a předala jej jihlavskému okresnímu státnímu zástupci Arifu Salichovi s odůvodněním, že Obst se dopustil závažných procesních pochybení. Salichov oznámil, že plánuje odvolat z případu vyšetřovatele Milana Šošovičku, který se dopustil řady pochybení - jako nejzávažnější uvedl nadstandardní vztahy mezi vyšetřovatelem a korunní svědkyní.
Další pochybnost se objevila v souvislosti s Čunkovým uložením jednoho milionu ve zkrachovalé Universal bance v Opavě. Čunek měl totiž v té době ztracený občanský průkaz, a tak nemohl uložit vklad. Čunek tvrdil, že jako známá osoba jej při vkladu nepotřeboval.
Salichov stíhání zastavil
Dne 7. srpna 2007 státní zástupce Arif Salichov trestní stíhání zastavil, protože Policií ČR shromážděné důkazy nedokazovaly, že by Jiří Čunek spáchal trestný čin.
Dne 25. října 2007 nejvyšší státní zástupkyně rozhodla o zrušení usnesení okresního státního zástupce v Jihlavě o zastavení trestního stíhání obviněných Jiřího Čunka a Ing. Petra Hurty s tím, že předmětné rozhodnutí bylo učiněno předčasně a byť řízení Okresního státního zastupitelství Jihlava v této trestní věci bylo vedeno správným směrem se zaměřením na všechny rozhodné skutečnosti, je nezbytné ho doplnit provedením dalších úkonů spočívajících zejména ve znaleckém dokazování a výslechu dalších svědků.
V květnu 2008 zveřejnil Jiří Čunek usnesení Arifa Salichova z předchozího listopadu, zdůvodňující zastavení trestního stíhání. Salichovo usnesení poukazuje na nedůvěryhodnost korunní svědkyně Marcely Urbanové a zpochybňuje i motiv uplácení. Město Vsetín při převodu podílu ve společnosti Vsetínské byty, s.r.o. na společnost H&B Real, k.s. získalo 3,6 mil. Kč, avšak dle uzavřené smlouvy mělo město povinnost svůj podíl odprodat i za 50 tis. Kč, uvádí Salichov. Uskutečněný prodej byl podle Salichova jednoznačně výhodný pro město Vsetín a tudíž korupci vylučuje.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban