Čunkova kauza prý stála 35 milionů. A je to jen špína, říká senátor

21.09.2011 6:38 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Kauza o úplatkářství senátora Jiřího Čunka splaskává jako mýdlová bublina. Někteří jeho žalobci mnohokrát chybovali. Jediná svědkyně v případu nemluvila pravdu, ale i tak vyhrála spor na ochranu osobnosti. Politik podal ve věci odvolání a chce, aby se vše důkladně prošetřilo. Svědomí má, jak říká, naprosto čisté. Přitom vyšetřování, které prý mělo odvést jeho pozornost od důležitého dozoru nad přerozdělováním unijních miliard, stálo údajně kolem pětatřiceti milionů korun.

Čunkova kauza prý stála 35 milionů. A je to jen špína, říká senátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

„Zásadní problém české politiky vidím v tom, že je pro ni nezávislý člověk nebezpečný. Když přijde nový senátor nebo poslanec, zařadí se, mlčí, hlasuje podle stranických šéfů a je rád, že pobírá plat a může čerpat různé výhody. Když jsem přišel do vysoké politiky, přinesl jsem s sebou selský rozum a začal se ptát, což je od vicepremiéra nebezpečné. Nevěděli si rady a tak mě museli odstřelit," říká senátor Jiří Čunek ve vsetínské kanceláři. Policie ho v roce 2007 obvinila z úplatkářství prý jen na základě dvou pochybných indicií. Šlo o svědectví jeho bývalé sekretářky Marcely Urbanové a podle posudku podezřelého znalce.

Zaostřeno na kauzu

Senát parlamentu vydal roku 2007 Jiřího Čunka k trestnímu stíhání kvůli údajnému úplatku ve výši půl milionu korun. Podle policie ho roku 2002 přijal jako vsetínský starosta od firmy H&B Real, jejímž prostřednictvím město prodávalo nájemníkům podnikové byty zkrachovalé Zbrojovky. Nejvyšší státní zastupitelství ale věc těsně před podáním obžaloby odňalo zastupitelství v Přerově a přikázalo ji do Jihlavy, kde okresní zástupce Arif Salichov stíhání zastavil. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká však rozhodla o pokračování vyšetřování. Čunek pak rezignoval na posty vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj, ale roku 2008 se opět do vlády vrátil. O rok později však zase rezignoval. Kauza už je pravomocně skončena a Čunkovo obvinění definitivně zrušeno.

„Chci, aby se to dořešilo celé. Soudní znalec odsouzený v jiné trestní věci spáchal podle policie v mé kauze podvod a křivě vypovídal, ale už je to promlčené. Podal jsem trestní oznámení na Urbanovou za křivé svědectví. Státní zastupitelství avšak konstatovalo, že sice nemluvila pravdu, ale neúmyslně, protože do toho byla částečně vmanipulována. V každé české tajence je člověk, co nemluví pravdu, lhář. Když jsem ji nazval lhářkou, soudkyně konstatovala, že ji nemohu označit za lhářku. To je pro mě slohové cvičení a dost podivná schovávaná," doplňuje Čunek. Ve veřejnoprávním řízení byl za to odsouzen k zaplacení osmdesáti tisíc korun odškodného Marcele Urbanové a omluvě, ale ihned se odvolal.

Měl být odstaven od vládnutí

„Celé vyšetřování bylo účelové, abych se nevěnoval skutečnému vládnutí, ale tomu, jak se nedostat do kriminálu. Hned po nástupu do ministerského křesla jsme totiž měli začít čerpat peníze z Evropské unie. Šlo o osm set miliard korun. S nikým jsem se ale neprovázal, takže přišla falešná obvinění. Celé to byla bouda," dává do souvislosti kauzu s mocenským bojem. I proto si přeje, aby byla prošetřena všechna pochybení žalobců, kteří případ nezákonně přehazovali z místa na místo a vedli.

„Kontrolou skončené věci bylo zjištěno, že byla šetřena nedůsledně mimo rámec trestního řízení a nebyla provedena celá řada úkonů k možnému jejímu objasnění," uvedla deníku Právo Helena Markusová, mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství, které odhalilo chyby žalobců v rámci vnitřního dohledu. Nyní se bude věc opět prošetřovat a zainteresovaní státní zástupci či policisté budou muset mnohé vysvětlit.

Dále čtěte:
Senátor Čunek už zase o Romech, binci a ohních na náměstích
Do zbraně. Senátor Čunek navrhl obnovení povinné vojny
Čunek chce znovu kandidovat do Senátu. Tématem opět Romové
Čunek: Kdo je zodpovědný za fotovoltaickou blamáž? Chceme znát viníky

Dnes už mě to netrápí

V roce 2007 se zveřejněním prvních informací o jeho kauze začal klesat z prvních míst na žebříčku oblíbenosti politiků. Případ se stal jedním z nejdiskutovanějších na veřejnosti. „Minulý rok jsem se setkal se studenty politologie a ti mi řekli, že jméno Čunek bylo od mého působení ve vysoké politice citováno v médiích o dvacet procent víckrát než jméno exprezidenta Václava Havla či prezidenta Václava Klause a v době kauz se frekvence ještě zvýšila," podotýká.

„To víte, že jsem pociťoval velké napětí. Možná jsem někdy kvůli tomu byl méně snášenlivý vůči manželce, dětem či spolupracovníkům. Po celou dobu jsem však věděl, že jsem nic neudělal, takže mám svědomí čisté. O něj se velmi často opírám. Dnes už se na to dívám pobaveně a s odstupem," doplňuje s tím, že si byl vždy jistý, že kauza je vykonstruovaná a na něj ušitá. Nakonec ještě mezi řečí dodá, že celé vyšetřování stálo státní kasu, což se dozvěděl od zainteresovaných lidí z kriminálky, okolo pětatřiceti milionů korun a zaplatí to daňoví poplatníci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Proč nemáme referendum?

Paní Válková, rád bych znal váš názor na to, proč si myslíte, že neprošel váš návrh na uzákonění referenda, když je zakotveno i v ústavě a taky by mě zajímalo, proč jste zákon nepřijali, když jste byly ve vládě vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…