Dienstbier: Řekněme NE světu lobbistů, korupčníků a klientelistů

11.01.2013 17:11 | Zprávy

První přímá volba prezidenta se odehrává v nelehké době. Země není v dobré kondici: těžce se dostává z vleklé hospodářské krize, roste sociální napětí, korupce a klientelismus bují na všech úrovních, skoro všude panuje blbá nálada. Přímá volba hlavy státu by měla dát šanci změně. Pevně věřím, že změna je možná.

Dienstbier: Řekněme NE světu lobbistů, korupčníků a klientelistů
Foto: ČSSD
Popisek: Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier

Kdybych měl shrnout podstatu této změny, tak je to návrat důvěry ve spravedlivý stát. Ve stát, který budou považovat za svůj všichni jeho občané, a nikoli jen privilegovaná menšina. A je třeba začít seshora, z Hradu.

Často jsem tázán, v čem se chci lišit od minulých prezidentů. Prvním polistopadovým prezidentem byl dramatik a filozof, druhým ekonom. Já jsem právník a myslím si, že je to právě oblast práva, která by se nyní měla primárně uplatnit ve výkonu prezidentské funkce a v politice vůbec. V devadesátých letech se kladl hlavní důraz na ekonomiku, při které absentovalo právo. Následkem toho ekonomická transformace probíhala za masového rozkrádání státního majetku. Tehdy nemalá skupina podnikavců přišla ke svým majetkům krádeží a nečestným jednáním a položila základ vzniku mafiánských a klientelistických struktur, které vytváří dnešní korupční systém.

Je nejvyšší čas, aby právo předurčovalo politické a ekonomické chování v této zemi a jednou ze záruk toho je prezident, který právo dobře zná a nanejvýš ctí. Byl bych takovým prezidentem - a tím se odlišoval od prezidenta, který završil svou kariéru amnestií korupčníkům a tunelářům.

Cestu ke spravedlivému státu vidím v naplňování tří hlavních cílů:

1) V přísném dodržování rovnosti před zákonem. Aby zákon platil pro každého, aby si právo nemohl nikdo koupit

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

19:28 HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

Poslední dubnová noc, známá jako Filipojakubská, patří k oblíbeným tradicím, zejména díky pálení čar…