NRZP nejvíce vadilo, že zatímco dosud lékaři sledovali zvládání 36 úkonů, což celkem bylo 129 činností, nově měli posuzovat pouze deset oblastí. "To by bylo maximálně 40 činností. V dnes přijatém návrhu jich je 70, je tedy proti tomu prvnímu návrhu rozšířenější," řekl Krása. Podle něj je nová vyhláška kompromisem z obou stran.
Prosincová demonstrace nebude
"V pátek bychom měli dostat do ruky konečné její konečné znění. Pokud opravdu bude v takové podobě, na které jsme se dnes dohodli, pak odvoláme plánovanou prosincovou demonstraci," dodal Krása s tím, že se radě podařilo do vyhlášky prosadit vše pro ní podstatné a musela ustoupit pouze v jednotlivostech.
Posudkoví lékaři hodnotí závislost člověka na pomoci. Zjišťují třeba, jak je člověk mobilní, zvládá hygienu, stravování, komunikaci, oblékání, péči o domácnost a další činnosti. Původní návrh vyhlášky, proti němuž NRZP protestovala, by podle Krásy znamenal, že desetitisíce lidí přijdou o průkazy ZTP nebo ZTP/P a ztratí nárok na příspěvek na mobilitu. Ztížila by se jim tak možnost dostat se například k lékaři.
Čtěte:
O diskriminaci handicapovaných se nemluví, stěžuje si Krása
Všechno lidem vezmou. Necháme je umírat hlady, strhal plán Drábka zlý muž VV
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh