Důchodci se dusí. "Bábu s dědkem" už nepřemluvíte, udeřilo z ČSSD

16.10.2011 14:32 | Zprávy

TÝDEN Na názory na dění uplynulého týdne se opět ParlamentníListy.cz ptaly dvou politiků opačného politického spektra. Jiřího Koskuby, poslance za ČSSD a Jaroslava Kubery, senátora za ODS. Tématem byly Drábkovy sociální karty, obchody pro chudé i iniciativa TOP 09 v návrhu zákona proti korupci.

Důchodci se dusí. "Bábu s dědkem" už nepřemluvíte, udeřilo z ČSSD

Senát vrátil v tomto týdnu "Drábkovy sociální karty". Proto bylo prvním tématem, na které se ParlamentníListy.cz ze ptaly obou politiků, to, co si myslí o daném návrhu a o tom, zda má šanci nakonec uspět č i nikoli?

"Pochopitelně se Senátu vůbec nedivím. Nikoliv však proto, že v něm máme zatím většinu a že je nutné vše vládní kritizovat. Naopak, i já osobně uvítám možnost dostatečné kontroly skutečného využití soci álních dávek. Bohužel, pan ministr Jaromír Drábek, tak jako celá vláda a trojkoalice, nemá příliš ve zvyku diskutovat s opozicí. A pak nelze zvláště v naší zemi přehlédnout ten horečný spěch....on to je, pochopitelně totiž, ale i byznys. A každému musí být jasné, že každá normální banka, která toto uchopí, se na tom i dobře přiživí. Možná nejen ona. Na druhé straně jak znám "nepřizpůsobivé", bez ohledu na minimální snahu o vzdělání, na obejití čehokoliv IQ mají. To znamená, že v počátku vskutku hrozilo, že to "odpijí" zase jenom a jenom senioři. Ty už tato země, klima a kriminální živly v ní dusí až moc. Źe by v tom byla ta skutečná penzijní a sociální reforma? Doufám, že příště bude již daleko obtížnější zase "přemluvit dědka, bábu"," uvedl s odkazem na slavné předvolební video pro ParlamentnílListy.cz poslanec Jiří Koskuba (ČSSD).

Vše ke klipu Přemluv bábu! ZDE

A bude hůře, to není věštba, ale fakt

I proto bylo na místě se zeptat dále také na jeho názor, co si myslí o prodejnách prošlých potravin pro chudé, kterých v Česku přibývá v souvislosti s tím, jak klesá u mnohých životní standard?
"Prodejny pro chudé jsou prostě jen důsledkem i výše uvedeného. Je to prostě realita. Stejně jako orientální tržnice, tlačenice u výprodejů. A bude hůře, to není věštba, to je fakt. Já vím, ti, kterým se zrovna daří dosti dobře, se mohou cynicky ušklebovat. Pochybuji však, že právě oni by uměli žít za nějakých osm devět tisíc korun měsíčně. A to nás čeká další rok a pak i ten další! Já vím, na více toho času není, vždyť musíme mimo jiné odškodnit církve! Nu snad se bez ohledu na obavu z islamizace Evropy alespoň ony poučí právě z islámu a jejich movití věřící (je-li takových vůbec u nás dost) budou pravidelně na chudé přispívat," sdělil dále Koskuba.

Dodal, že za zmínku určitě rovněž stojí, že až se nejen díky reformám, ale i dalším okolnostem zeštíhlí a zchudne naše zdravotnictví s tím, že možnost kolapsu taktně pomíjí, se budou v Česku krom prodejen zřizovat i přímo chudobince. "Zatím stále se dá mnohé schovat na nemocničním lůžku. Chudoba jde totiž ruku v ruce i s nějakou to diagnózou," řekl ještě Koskuba.

Sociální karty? Není to cesta, kterou bychom měli jít, říká i senátor Kubera

Podle senátora Jaroslava Kubery bude, pokud skutečně dojde k zavedení do praxe, nápad "Drábkových" sociálních karet těžko použitelný. "Víte, zřejmě i v tomto ohledu se potvrzuje, že byznys předchází samotnou politiku. Mnohdy samotná výběrová řízení na podobné projekty probíhají ještě dříve, než jsou vůbec takové projekty schváleny definitivně," reagoval Kubera pro ParlamentníListy.cz. A dodal, že podle představení toho, jak by měly sociální karty fungovat, je zřejmé, že by se opět našly cesty, jak je obcházet.

"Dám modelový příklad. Někdo si na tu kartu koupí dětskou bundu, protože to může. Může ji ale také podle našeho obchodního práva za pár dnů jít vrátit a dostane peníze zpět. A kdo tomu člověku zabrání, aby za peníze, co mu prodejce vrátí, nekoupil alkohol? Není to prostě dle mého cesta, kterou bychom se měli ubírat," myslí si senátor Kubera.

Podle něj se však v souvislostech se sociální problematikou dá pozitivně vnímat fakt, že přibývá prodejen se zbožím na hranici trvanlivosti.

"Ty předpisy pro prodej takovýchto potravin jsou tak přísné, že si nikdo nedovolí je obcházet, takže proč ne? Pokud najdete doma na půdě konzervu z 2. světové války, věřím, že bude dobrá - takže proč nekoupit v takové prodejně konzervu prošlou jen o něco málo než jsou třeba dva roky? Ty technologie konzervování jsou zase někde dál, takže tomu jídlu opravdu s velkou pravděpodobností nic nebude. Pamatuji, jak ještě za socialismu byly oblíbené prodejny masa z takzvaného "nuceného výseku". Stály tam lidi fronty, maso tam bylo možná ještě více kontrolováno veterinárně než při zásobování běžných masen. Já na tom tedy opravdu nevidím nic špatného. U nás v Teplicích dokonce vnímám, jak se zase množí takzvané burzy s oblečením. Zúčastňují se jich čeští prodejci, hlavně maminky s malými dětmi, které si vzájemně prodávají skoro nové oblečení, hračky a další věci, jež jsou pro děti nezbytné, ale neuvěřitelně drahé. Podle mého jsou ti prodejci a výrobci dětských věcí zloději, když prodávají dudlík pro dítě za 120 korun, poněvadž tuší, že ti rodiče to tomu dítěti prostě koupí, aby mu dopřály vše, co potřebuje. Pak se nedá divit tomu, že i tento způsob obchodu z druhé ruky začíná zase vzkvétat. Kočárek stojí 20 tis. dítě v něm jezdí pár měsíců...tak proč ho neprodat pak matce, která těch dvacet tisíc nemá?" uzavírá svůj pohled na sociální oblast Kubera.

Čtete také:

V nemocnicích není jasno - nadstandard či standard...

Vzhledem k profesi poslance Jiřího Koskuby a neúspěšného projednávání zdravotnické reformy v Senátu, nemohla tento týden chybět v žádosti o okomentování událostí týdne otázka, jak vnímají vývoj událostí lékaři v nemocnicích, jak se připravují na slibované "standardy a nadstandardy".

Čtěte také:

"Mám-li být upřímný, to je možná trápí nejméně. Ono totiž těch již současných starostí je nejen díky Hegerovým balíkům dost a dost. Já si neosobuji právo mluvit za všechny nemocniční lékaře. Ale s jistou místní znalostí věci se spíše trápí s tím, kam pacienta vůbec uložit? Co bude s jejich nemocnicí? Jak jej vyšetřit a léčit bez toho, že by se překročily tzv. závazné finanční limity? Byť se lidem kýmsi kdesi tvrdí, že dostanou vše, na co mají nárok. Kam propustit či přesunout klienty, o které by se spíše než špitál měl postarat pan ministr Drábek. Nebo rodina. Jak absolvovat své povinné, mnohdy placené, šestileté nepřehledné další vzdělávání a udělat atestaci? Jak vydržet nápor v době ústavní pohotovostní služby? Jak čelit narůstajícím stížnostem majícím mnohdy původ v systému samotném i narůstající agresivitě společnosti? A jak vůbec pracovat, nebudou-li mj. splněny sliby dané panem ministrem zdravotním sestřičkám? Ona nemocnice bez nich totiž taky fungovat nemůže!
Uznejte, že i tohle stačí. Zabývat se ještě tím, co budou standardy a nadstandardy, by bylo opravdu už skoro moc," přiznal Jiří Koskuba.

Čtěte také:

Třeba se stane zázrak a budeme mít nového svatého - Miroslava (Kalouska?)

TOP 09 se zapojila aktivně do boje proti korupci a připravila zákon, který by jí měl úspěšně bránit - podaří se to?

"Já bych tomu rozuměl, je-li to nápad zvláště z hlavy jejich páně předsedy-knížete. Karel VII. ze Schwarzenberga (snad jsem to nepopletl) jistě nejlépe v rámci aristokratické tradice ví, že pytlák bývá nejlepším hajným. A pan místopředseda (Miroslav Kalousek), alespoň podle mnohých zlých jazyků, prý zase moc ze své dlouhé politické kariéry dobře ví, o čem ta korupce skutečně je a jak ji zamaskovat. Proboha zdůrazňuji, že já jsem to jenom slyšel a taky říkám PRÝ! Vím, že se nikdy nic neprokázalo! Ostatně komu taky, v naší zemi, že? Musím se nějak pojistit, abych náhodou taky nebyl bit. Ale více budeme vědět, až ten zákon budeme moci číst. Třeba se stane zázrak. Pokud vím, svatého Miroslava zatím nemáme," reagoval opět se svým vtipem a smyslem pro nadsázku poslanec Koskuba.

Čtěte také:

Doplnil, že je ale také v těchto souvislostech možné, že to prosazují spíše někteří "jejich" (myšleno TOP 09 STAN) starostové. "Bojím se však, s veškerou úctou, že ti o té skutečně velké korupci taky jenom slyšeli. Nu pak nevím, nevím, aby už nenarazili přímo ve vlastní straně. A tak se bojím, že to také může vše skončit a skončí jenom dalším "voláním". Ono těch volajících je na politickém pidinebíčku české politiky moc a moc. Však volání samo nic nestojí. Spíše se dá na něm vydělat," uzavřel Koskuba svůj komentář uplynulého týdne pro ParlamentníListy.cz.

Boj s korupcí? Držíme bejka za rohy a on nás kope do zadku, komentuje snahy Kubera

K tomu, že by TOP 09 konečně přinesla s jasnou a konkrétní vizí toho, jak s korupcí v Česku zatočit, je senátor Jaroslav Kubera skeptický.

"Jakmile se veřejnosti vnutí jakékoli velké očekávání, je z toho o to větší zklamání. To bude opět, dle mého, i tento případ. Zákon o veřejných zakázkách a požadavek akcií na jméno může zavánět populismem. Boj s korupcí je totiž módní a všichni se jím ohánějí. Přitom jádro problému není jen v tom, aby byla zveřejňována jména akcionářů, ale mělo by přece představovat hlavně to, aby nikdo u veřejných zakázek nešvindloval, neobcházel jakýmikoli cestami zákon. A pak může být jedno, jestli jde o firmu s akciemi na doručitele, či nikoli -a podle mě to hana Marvanová, která se v tom angažuje, moc dobře ví," řekl ParlamentnímListům.cz Kubera.

Podle něj požadovaná průhlednost přinese s sebou pouze další dusno a dost možná i problémy s dodržováním zákona na ochranu osobních údajů - bude-li vše transparentní a zveřejňováno na internetu, jak je dosud prezentováno v souvislosti s novelou zákona.

"Myslím, že důležité je používat normální rozum - a to i při řešení tohoto problému. Pokud si ale někdo od toho slibuje, že se tím naráz vypořádá dluhový propad našeho státu a rozpočet nebude v mínusu, tak se přece těžce plete. Držíme, dle mého býka za nohy a on nás zatím pěkně kope do zadku, když stále dokola řešíme podobné snahy. Ty vedou k tomu, že firmy v soutěžích o veřejných zakázkách podhodnocují ceny,jen aby vyhrály. No a nakonec za tu nízkou cenu nejsou schopny vůbec tu zakázku realizovat. Těžko říct, kam by se tenhle problém bez zdravého rozumu mohl ještě ubírat," shrnul komentář tohoto týdne pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Kubera.

Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…