Ze současné hladiny DPH čtrnáct a dvacet procent chce vláda utáhnout šrouby a posunout obě hranice, a to na patnáct a jedenadvacet procent. Kvůli ekonomické krizi pak zvažuje i zvýšení daně z příjmů, ba dokonce chce zavést daň pro bohaté. Právě tu posledně jmenovanou považuje Markéta Šichtařová za populistickou a pro státní kasu bez přínosu. Za to růst DPH a daní z příjmů podle ní zadusí hospodářský růst.
Němci, těšte se na nákupní nájezdy Čechů
„No, zamýšlené DPH ve výši patnáct a jedenadvacet procent už je opravdu hodně vysoko a asi to povede k určitým bouřím, protože ve srovnání třeba s Německem už ceny potravin, ale i ostatního zboží, hodně ujedou,“ okomentovala Šichtařová pro ParlamentníListy.cz záměry vlády.
A tak se naši sousedi prý mohou připravit na nájezdy českých zákazníků. „Takže takové nájezdy do zahraničí pravděpodobně letos nejenže neskončí, ale budou asi ještě masívnější,“ prorokuje ekonomka.
Sociální nepokoje asi budou
A obává se i o sociální smír. „V téhle souvislosti se obávám, že se dají očekávat dost velké sociální nepokoje,“ podotkla. Problém podle ní je, že zvyšování daňové zátěže státní kasu nenaplní. „K růstu DPH vláda zvažuje zvýšení daně z příjmů a když se podíváme historicky na to, které daně mají nejvíce negativní vliv na hospodářský růst, tak jsou to právě tyto dvě jmenované,“ konstatovala ekonomka pro ParlamentníListy.cz.
„U DPH je nádherně vidět, jak v podstatě v okamžiku toho zvýšení dochází k propadu spotřebitelské poptávky, tedy se zpomaluje utrácení a tím dochází i ke zpomalení růstu hrubého domácího produktu. Čili u zvýšení DPH bývá ten negativní efekt na růst hospodářství velmi rychlý.
Nevyberete tolik, o kolik zvýšíte DPH!
A proto také ty propočty, kolik se vybere, když se zvýší DPH, se ve sta procentech mýlí, protože tady neplatí přímá úměra a lidé utrácí méně a přesouvají se k levnějším výrobkům,“ varuje Šichtařová.
„Pokud jde o zvýšení daně z příjmu, tam ten efekt není tak okamžitý, ale je rozložen do jednoho roku nebo do dvou let. Ale stejně jako u DPH ten dopad na hospodářský růst není nic moc,“ dodala.
Další daňová opatření typu daně pro bohaté pak Šichtařová považuje jen za populistická. „My tady zvyšujeme DPH, tak ať se ukáže, že ty daně zvyšujeme všem,“ popsala ekonomka, jak vidí zamýšlená opatření vlády.
- TÉMA: DPH
Není to zmražení, ale jako kdyby
U snížení růstu valorizací důchodů se Šichtařová nicméně zastavila. Důchody by podle dosud zvažované varianty měly být valorizovány o jednu třetinu inflace a jednu třetinu růstu reálných mezd. V praxi by si měl důchodce polepšit o stovku měsíčně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk