Guláš za padesát, fernet za šestnáct. Národe, za tolik jedí poslanci

08.08.2011 11:01 | Zprávy

Dát si guláš v restauraci v Poslanecké sněmovně, k tomu nějaké to pití a navrch kávičku? Budete se divit, ale i dnes stojí takový oběd ve sněmovně téměř pakatel. Zatímco hlavní jídlo v tamní restauraci dostanete za 45 korun a k tomu mattonku za šest, o pár metrů dál, tedy v jakékoliv jiné restauraci v centru Prahy již musíte k této částce přidat minimálně o sto korun víc. Jak je to možné? Blesk se levnými jídly ve sněmovně zaobíral na své stránce věnované politice.

Guláš za padesát, fernet za šestnáct. Národe, za tolik jedí poslanci

Že za obědy a večeře ve sněmovně moc naši zákonodárci nezaplatí, to už se ví dlouho. Po loňském povyku Věcí veřejných, které slibovaly, že zatočí s daňovými a jinými výjimkami a to zvláště pro poslance se navíc zdálo, že je již vše v pořádku. Mnozí si proto oprávněně mysleli, že „levná jídla" pro poslance už skončila. Ale chyba lávky!

Kolik politiky tedy vlastně stojí stravování? Nu posuďte - například za ovarové koleno s hořčicí a křenem zaplatí takový dobře živený poslanec jen 36 korun. V restauraci na Václavském náměstí tuto pochoutku ale obyčejný smrtelník pořídí už za 180 korun. Sněmovní jídelní lístek, který Blesk zveřejnil, ovšem předkládá i jiná menu. Tak třeba za nakládaný hermelín zákonodárce dá jen 54 korun. I v obyčejné „hospodě" ale za to zaplatíte také víc.  A jak je to s pitím? Zatímco za matonku dáte v centru Prahy 25 i 30 korun, tak v Parlamentu to je jen šest korun.

„Počítáme-li cenu průměrného oběda, tedy guláš v restauraci v Poslanecké sněmovně (44 Kč) a mattonka (6 Kč), vyjde nám směšných 50 Kč. Pokud si k tomu dopřeje i kávičku za sedm korun zaplatí dohromady 57 korun. Měsíčně při 22 obědech by tak poslanci na stravu stačilo 1254 korun," napsal k tomu Blesk.

Becherovka za 18, fernet za 16. To snad je socialistický lístek...

Navíc podle něj i alkohol je stále ve sněmovně levný. Becherovka za 18 korun a například i pětihvězdičková Metaxa za 22, či fernet za 16 jsou vskutku ceny lidové. Každý jistě ví, kolik za tyto nápoje zaplatí kdekoliv jinde.

Blesk kromě toho také spočítal, že z náhrad poslanci měsíčně ušetří zhruba 5350 korun a to jen díky daňovým poplatníkům, z jejichž daní se dotují nízké ceny jídel ve sněmovních restauracích. Poslanci si sice od začátku letošního roku odhlasovali zdanění svých náhrad, pořád jsou na tom ale podle Blesku podstatně lépe než jiní zaměstnanci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: S příchodem jara se na silnice vracejí motorkáři a cyklisté. Na co si dát pozor?

20:16 BESIP: S příchodem jara se na silnice vracejí motorkáři a cyklisté. Na co si dát pozor?

S teplým počasím se na české silnice každoročně ve zvýšené míře vracejí motorkáři a cyklisté. Tento …