Případný titul mistrů světa a následné bujaré oslavy však budou jen prchavou záležitostí a po pár dnech upadne společnost znovu do atmosféry znechucení a naštvanosti, domnívají se oslovení sociologové.
Větší vlnu zájmu sdělovacích prostředků vyvolalo uprostřed týdne čtvrtfinálové vítězství českých hokejistů nad USA na mistrovství světa než další hrozící vládní krize, kterou přivolala ohlášená rezignace vicepremiéra Radka Johna. Na Staroměstském náměstí v Praze zapomínali lidé při sledování zápasu na velkoplošných obrazovkách na jinak neutěšenou situaci ve společnosti.
„Výjimečné události jako jsou některé sportovní akce, ale může jít i o živelné pohromy, jako jsou u nás povodně, způsobují, že se téměř veškerá pozornost společnosti obrátí k tomu, co se aktuálně děje. Na krátkou dobu mohou odsunout do pozadí všední události," nabízí pro ParlamentníListy.cz sociologický pohled Jan Herzmann, ředitel společnosti Factum Invenio.
Při státních svátcích u nás lidé vlaječky nevytahují
„Těch příležitostí, kdy alespoň část společnosti může být na něco hrdá, moc není, tak je dobře, že si to užívá. Protože v této zemi je mnohem více věcí ke studu ať už z vnitropolitického či mezinárodního hlediska. Už staří Římané říkali chléb a hry. Zastínění problémů tou příjemnější stránkou života je proto pochopitelné. Trošičku to připomíná i dobu za bolševika, kdy bylo povznášející, když se našim sportovcům dařilo," uvádí pro ParlamentníListy.cz sociolog Ivan Gabal.
Hokej tak vyvolává ve společnosti mnohem větší pocit národní hrdosti než státní svátky. „U nás jsem nikdy neviděl, že by lidé při státních svátcích jezdili s vlaječkami na autech jako třeba v Izraeli," potvrzuje Gabal. „Ale i kdybychom hokejové mistrovství světa vyhráli, tak do dvou týdnů po jeho skončení bude atmosféra ve společnosti stejná jako předtím," nečeká Herzmann dlouhodobý dopad sportovního úspěchu na náladu ve společnosti.
Politici se při sportu zviditelňují po celém světě
Krátkého období, kdy se národ semkne a lidé vytahují vlaječky a oslavují sportovce rádi využívají i politici, kteří se na úspěchu také rádi přiživí. „Dělají to politici na celém světě, tedy v tom euroatlantickém prostoru, kde se sportu včetně profesionálního přikládá velký význam. I proto se objevují prezidenti i předsedové vlád na fotbale, basketbalu i hokejových utkáních. Jde o čerpání pozitivních asociací z toho sportu, navíc tím chtějí politici zdůraznit, že se o sport zajímají," říká Herzmann.
Středeční sešlost na Staroměstském náměstí v Praze si nenechal ujít ani prezident Václav Klaus. Jeho přítomnost při podobných událostech není při jeho vřelém vztahu ke sportu nic překvapivého. „Veřejnost to vnímá přirozeněji, když se jedná o politika s pozitivním vztahem ke sportu. Ti druzí by si naopak měli dát pozor, aby se to neodrazilo na jejich image. Ale to je záležitost jejich imagemakerů, aby je na to upozornili, že není vhodné se při takových akcích ukazovat," upozorňuje Herzmann.
Hokejisté by politiku zvládli lépe než politici hokej
„Je to jejich způsob spojení se s úspěchem, nezazlíval bych jim to," přidává se Gabal, ale ocenil by, kdyby politici vedle zviditelnění při úspěších státní reprezentace udělali také něco ve školství a tělovýchově při podpoře běžného sportu. „Kdybych srovnával profesionální hokejisty a politiky, tak hokejisté by určitě dělali politiku lépe, než by politici hráli hokej," rýpe si sociolog do politické garnitury.
Někteří její zástupci se na závěrečné zápasy šampionátu do Bratislavy chystají. „Rád bych jel na finále s naší účastí," přiznal pro ParlamentníListy.cz před zahájením mistrovství světa ministr školství Josef Dobeš, do jehož resortu sport spadá. Exhejtman ODS Petr Bendl hokej sám hraje a jako Kladeňák mu hodně fandí. „Já naším hokejistům věřím a rád bych se jel podívat na finále," uvedl pro Parlamentnílisty.cz Bendl.
Sportovní ČT4 válcuje ostatní televizní stanice
Poslanec Věcí veřejných Michal Babák na mistrovství nepojede. „Nevyjde mi to a dost mě to mrzí. Jinak samozřejmě tipuji, že vyhrajeme," přidal se Babák. Jiří Paroubek ještě neví, zda uvidí nějaký zápas na vlastní oči. „Jsem vlastenec, proto tipuji Čechy. Kanaďané jsou také dobří. Naši se mi jeví nejkompaktnější, nejhokejovější a nejvyrovnanější," je přesvědčen o kvalitách Jágra a spol. expředseda ČSSD.
Přenosy z hokejového mistrovství světa trhají rekordy a sportovní kanál ČT4 s půldruhamilionovým počtem diváků trumfuje všechny ostatní televizní stanice. „Ještě před 14 dny nebyla snad jediná společenská sešlost, kde by se neřešil tristní stav ekonomiky, ostudný úpadek zbytků morálky v politice, všudypřítomná korupce a všeobjímající rezignovanost a nedůvěra lidí v budoucnost," glosuje to ve svém blogu na iDNES.cz generální ředitel České televize Jiří Janeček.
Lidé jsou díky hokeji optimističtější a až nepokorně nabubřelí
Poukazuje na to, že s prvním buly vhozeným na šampionátu přišel jakoby zázračný obrat. „Lidé jsou mnohem optimističtější, pyšní, až skoro nepokorně nabubřelí. Jsme nejlepší! MY! Dokonce jsem si přečetl, že i nezaměstnanost klesá. Pokud i za tohle může Jarda Jágr s jeho partou, pak mu nechám postavit na Kavčích horách pomník. Obávám se však, že zatím žádného umělce shánět nemusím," konstatuje Janeček.
K věci:
Tipař Babák má jasno. Češi budou mít zlato
Jardo, díky! Jágr ovládl titulky novin, John měl smůlu
Mistři v hokeji a pak rezignace Paroubka, jásají lidé na Facebooku
Foto - koláž: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník