Jejich hrobka byla vytvořena významným sochařem Antonem Hanakem. Anton Hanak pracoval pro rodinu Primavesi již dříve, byl například návrhářem nábytku a užitkových předmětů ve vile Primavesi v Olomouci, která je jednou z nejvýznamnějších památek vídeňské secese ve střední Evropě.
Význam tohoto původem českého sochaře dokládá i fakt, že byl jmenován profesorem sochařství na vídeňské Akademii výtvarných umění. Hrobka rodiny Primavesi je nápadná zejména sochou ženy v nadživotní velikosti, na níž sochař pracoval tři roky a která je nazvána Věčnost. Tento pomník je umělecky nejhodnotnějším dílem na tomto hřbitově, avšak není jediným dílem tohoto architekta, které zde nalezneme. Jeho skulpturu nalezneme i na hrobě rodiny Ottahalovy.
Hrobka Anderů
Jiná nápadná hrobka může být zajímavá i pro ty, kteří se zajímají spíše o sport. Patří rodině Anderů. Josef Ander byl podnikatel, mecenáš umění, ale také sportu, a to zejména fotbalu. Právě po něm je pojmenován fotbalový Andrův stadion v Olomouci. Také Josef Ander byl majitelem architektonicky hodnotné vily v Olomouci na Svatém Kopečku navržené Bohumírem F.A. Čermákem, který je také autorem této hrobky.
Pokud obdivujete budovu Státní opery Praha, či Mahelovo divadlo v Brně, které jsou dílem dvojice významných architektů Fellnera a Helmera, mohl by vás zaujmout náhrobek Ignaze Briesse seniora. Ignaz a Wilhelm Briesse byli majiteli jedné z největších a nejvýznamnějších sladoven v Olomouci.
Ateliér Fellner a Helmer zase byli majitelé nejvýznamnějšího architektonického ateliéru ve Vídni. Za svou existenci tento ateliér vyprodukoval více jak 200 staveb, z nichž většina existuje-příkladem může být Grandhotel Pupp, ale několik dalších budov v Karlových Varech. Mezi spolupracovníky těchto architektů patřil například i jeden z nejslavnějších umělců Gustav Klimt.
Plastika od Zoubka
Ne všechny pomníky a náhrobky, které mají vysokou uměleckou hodnotu však musí mít nutně i hodnotu historickou. Důkazem může být hrob MUDr. Ivety Poláchové, který je ozdoben plastikou od jednoho z našich nejvýznamnějších sochařů současnosti Olbrama Zoubka, mimo jiné autora posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně.
Uvedli jsme zde jen několik málo příkladů hrobů a pomníků, které jsou zajímavé po architektonické stránce. Ne vždy však lidé toužili po nápadnosti a náročném uměleckém zpracování, a proto, rozhodnete-li se přeci jen věnovat část svého času procházce po neředínském ústředním hřbitově, určitě zde najdete i jiná místa posledního odpočinku, která jsou hodnotná jak po stránce umělecké, tak díky těm, kteří zde spočívají, ať už byli ve svém životě slavnými a významnými, nebo ne.
Více čtěte:
Plzeň: Ústřední hřbitobv má nové pohřebiště
Ilustrační foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka