"ČSSD má určité návrhy, které by ráda s tímto zákonem spojila. Tam jsme se ještě ve všech bodech nepřiblížili. Někde ano, ale dokud není dohodnuto vše, není dohodnuto nic," uvedl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vedle změny ve jmenování členů bankovní rady ČSSD žádá, aby prezident měl imunitu pouze po dobu mandátu a kontrasignaci premiéra či ministra spravedlnosti podléhalo rozhodnutí prezidentka ukončit trestní řízení.
Hledají si záminky, tvrdí Nečas
Před dlouho plánovanou schůzkou premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že může jít o hledání záminek, aby přímá volba zavedena nebyla. Podle Sobotky prosazení tří "protikorupčních pojistek" urychlí proces přijetí ústavního zákona. V případě, že se požadavky ČSSD do návrhu nedostanou, bude se je tam snažit prosadit sociální demokracie v Senátu, což by znamenalo přinejmenším měsíční zpoždění přijetí zákona. Zákonodárci mají přitom poslední možnost připravit přímou volbu prezidenta už pro hlasování o nástupci Václava Klause. Jeho mandát skončí začátkem roku 2013.
SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta
Sobotka zdůraznil, že ČSSD prosazuje přímou volbu už od roku 1992. Premiér Nečas před jednáním konstatoval, že pokud nebude uzavřena dohoda, strany, které dlouhodobě přímou volbu požadují, tento postoj celá léta jen hrály. Žádnou stranu přitom nejmenoval. Prohlásil, že ODS měla k přímé volbě vždy nejzdráhavější přístup, nyní ale dohodu brzdí strany, které jí měly "plná ústa".
Čtěte více:
Šulc (SPOZ): Evergreen přímé volby prezidenta
Strejček (ODS): Přímá nebo nepřímá volba prezidenta?
Senátoři jsou pro přímou volbu prezidenta. Nečas podpořil P. Sobotku
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh