Více zde: Nejčistší politik? Schwarzenbeg a pan Nikdo
Nejdůvěryhodnější jsou i mrtví politici
Bez zajímavosti není ani skutečnost, že v žebříčku je zmíněna celá řada už zesnulých politiků, například Josef Lux, Otakar Motejl nebo exministr kultury Pavel Dostál.
Proč se v průzkumu objevili i nežijící politici jsme se zeptali mluvčího agentury SANEP Oldřicha Zajíce. „Není to tak, že bychom měli nějaká předepsaná jména a dávali na výběr, ale respondenti měli naprosto volnou ruku, koho jmenovat. Kritériem pouze bylo, aby se jednalo o politiky v celé éře České republiky," sdělil ParlamentnímListům.cz Zajíc.
Kníže ruší ambasády, to je zásadní chyba
Sám ministr zahraničí se výsledkům průzkumu divil. Ve svém vyjádření v Blesku řekl, že by spíše čekal, že ho lidé budou volit pro jeho inteligenci. Z označení nejčistšího politika má prý „depku".
Podle poslance ČSSD a bývalého ministra kultury Vítězslava Jandáka určitě Schwarzenberg není dobrým ministrem zahraničí. „Hodnotit, jestli Schwarzenberg krade nebo nekrade nemůžu, protože k tomu nemám žádné důkazy. To je dnes tak v módě, křičet, že se krade a nemít jediný důkaz. Co ale můžu říct, že podle mého názoru není nejlepší ministr zahraničních věcí, to stoprocentně, protože ruší spoustu našich ambasád a to je prostě špatně, s tím nemůžu souhlasit, může to poškozovat naše obchodní zájmy. Jinak mě pan Schwarzenberg absolutně nezajímá," řekl redakci ParlamentníListy.cz exministr Jandák.
Čtěte také:
Vláda schválila knížeti koncepci zahraniční politiky. Na druhý pokus
Jezdí na Bilderberg a uplácel při restitucích
Předseda a poslanec KSČM Vojtěch Filip má na ministra zahraničí názor jasný. Ten je přesvědčen, že za Schwarzenbergovou oblibou stojí pouze velká neinformovanost lidí, kteří by si o něm měli zjistit něco víc.
„Je jasné, že lidé nedostávají úplné informace, ať si o Schwarzenbergovi přečtou třeba něco od Adama Bartoše nebo ať se zeptají lidí okolo Milevska," doporučuje předseda Filip. Jím zmiňovaný novinář Adam B. Bartoš opakovaně upozorňoval na pochybné miliardové restituce. Dnešní ministr zahraničí se tehdy v podstatě přiznal ke korupci: „Nechme to být. Nešlo o nic velikého. Ale jiná cesta prostě nebyla. Bylo to k uzoufání. A po dvou letech, kdy se všechno zablokovalo... Nebyl to přímý úplatek, šlo řekněme o jistou protislužbu. V té době jsem ještě vůbec nebyl v politice," přiznal se před časem kníže.
Psali jsme:
Ty německý kolaborante, naznačují někteří politici Schwarzenbergovi
Spoluzakladatel iniciativy D.O.S.T. a ředitel Institutu svatého Josefa Michal Semín kritizuje ministra zahraničí za jeho silně prounijní politiku, která podle něho neodpovídá realitě.
Dříve jsme byli podřízeni Moskvě, dnes díky knížeti Bruselu
„Žádný ‚lex Schwarzenberg‘ nikdy nebude obsahovat větu, že se náš současný ministr zahraničí zasloužil o stát. A vydávat zákony konstatující, že se zasloužil o jeho demontáž, by bylo ještě absurdnější, než je tomu v případě zákonů opačného vyznění. Ministr zahraničí by měl hájit české zájmy ve světě, v jeho případě je tomu přesně naopak - hájí zájmy "světového společenství" v české politice. Podřízenost Moskvě vystřídala závislost na Bruselu či Washingtonu, v jejichž zájmu Karel Schwarzenberg jedná. To však není jeho jediná vada na kráse. Mám mu také za zlé jeho napojení na politické síly, jež vedou k odstraňování přirozených a v křesťanské myšlenkové tradici zasazených norem a institucí. Žádný autenticky konzervativní člověk by se nemohl ani na okamžik spojit s takovou společností, jakou je extrémistická Strana zelených," konstatuje jednoznačně prezidentu Klausovi blízký Semín.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka