O Paroubkově nové politické kariéře od A do Z čtěte ZDE
Paroubkova strana Národní socialisté - levice 21.století ještě sice oficiálně nevznikla, ale už teď je jisté, že bude mít minimálně dva poslance (kromě Paroubka ještě Jiřího Šlégra), přičemž oslovený "vyvrhel" z VV Jaroslav Škárka si vzal ještě čas na rozmyšlenou. Zájem médií o bývalého předsedu ČSSD, jakož i Paroubkova publikační činnost neutuchá, což v konečném důsledku znamená konkurenci pro ostatní strany.
OBRAZEM Paroubek a ČSNS 2005
"Je to určitě konkurence pro každý levicový subjekt, ale kupříkladu i pro mírně pravicovou Suverenitu Jany Bobošíkové. Strana Jiřího Paroubka může těžit a žít z našich chyb, kterých se KSČM doufám nebude dopouštět," uvedl pro ParlamentníListy.cz stínový ministr financí KSČM Jiří Dolejš.
Zatím se však podle Dolejše řadí ke stranám atakujícím tříprocentní hranici, za kterou se vyplácí volební příspěvek. Milník vývoje však může přijít brzy. "Krajské volby budou svým způsobem pro Paroubka klíčové, hlavně pak na severu Čech, který je poměrně levicový, tady se může lámat chleba," uzavřel Dolejš, jehož strana se nyní potýká s rekordní přízní voličů. Ta se v posledních volebních průzkumech pohybuje okolo 16 procent.
Čtěte také:
Experti kroutí hlavou. Vláda má mizivou šanci zakázat komunisty
Bobo se nebojí
I Suverenita měla ještě donedávna zaděláno na to, stát se přes noc parlamentní stranou, což by její vliv jistě umocnilo. I přes dlouhodobou spolupráci se Stanislavem Humlem z námluv nakonec sešlo a dosud nezařazený poslanec se nejlépe cítí v klubu ČSSD. Na členství však v současnou chvíli nepomýšlí, jak sdělil redakci.
Psali jsme:
V Suverenitě už chápou, proč jim Huml nezvedal telefon
Místopředsedkyně Suverenity Jana Volfová si je ale jista, že Paroubek nepředstavuje pro Suverenitu konkurenci. "Jsem přesvědčena, že naší konkurencí nebude. Toho se opravdu nebojíme. Naše priority jsou například i důsledné vyžadování výjimky z Lisabonské smlouvy a dnes i žádost o vyvázání České republiky z přijetí eura, což je přesně opačná poloha, než chce pan Paroubek," uvedla pro ParlamentníListy.cz Volfová.
Takové neochvějné tvrzení si z logiky věci ovšem nemůže dovolit předseda SPOZ Vratislav Mynář „Nevím, zda konkurence je to pravé slovo, ale pan Paroubek má vysoké ambice, o tom nepochybuji. My máme ale jednou výhodu, získali jsme příspěvky na provoz a jsme zavedenější na komunální úrovni," sdělil redakci Mynář.
Zároveň dodal, že se s Jiřím Paroubkem nikdy nesetkal a obě strany nikdy nespolupracovaly. "Neznám program strany pana Paroubka, ale nemůžu vyloučit do budoucna spolupráci, tím spíš ne, že se blíží krajské volby," uzavřel Mynář.
Otevřeme slovanskou náruč
Už v týdnu představil Jiří Paroubek teze programu strany, kde se objevila i jedna minimálně zamyšleníhodná - Cílená imigrace z jihovýchodní a východní Evropy (ze slovanských zemí).
Je to snaha o jakousi obdobu panslavismu. Tedy o oprašování raného Karla Havlíčka Borovského potažmo Karla Kramáře. Co tímto bodem Paroubek sleduje? "Paroubek využívá hlavně kulturně-politickou blízkost těchto zemí, což ale s tradicemi slovanské vzájemnosti souvisí. Imigrace není sama o sobě problém, pokud se jí například daří překonat problémy demografické krize. Musí se ale analyzovat, zda a kolik imigrantů a na jaké pozice ČR potřebuje," komentuje pro ParlamentníListy.cz tento programový bod politolog Miroslav Mareš.
Čtěte také:
Jó, za Paroubka, to se žilo! Budeme jednou vzpomínat
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera