Již v minulosti při jednání o novele ústavy o přímé volbě prezidenta přitom neúspěšně sociální demokraté prosazovali kontrasignaci u milostí. Nyní věří, že jejich návrh bude úspěšnější.
"Věřím, že současné kauzy posílí důvody k tomu, že je změna nutná," řekl Zaorálek. Aby se tak opravdu stalo, je třeba vědět, že pro změnu ústavy by musely zvednout ruku tři pětiny zákonodárců.
Jak to nakonec dopadne, těžko odhadnout. Pro některé politiky je totiž udělování milostí prezidentem republiky považováno za feudální přežitek. "Je to právo prezidenta, to mu nikdo nebere, ale asi nastal okamžik diskutovat o tom, jestli vůbec institut milostí není přežitek," myslí si například i bývalá nejvyšší státní zástupkyně a místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. Svůj názor uvedla v pořadu Interview ČT24.
Kubera: Přežitek? To je něco jako starožitnost, nepotřebujeme ji, ale je pěkná
Tomu však oponuje senátor ODS Jaroslav Kubera. „Prezidentská milost přežitek? Možná…ale je to něco jako starožitnost. Máme ji doma, i když ji třeba vůbec nevyužíváme, protože je pěkná. Proč bychom si milost prezidenta nemohli také nechat? Proč někdo vůbec poukazuje na to, že milosti prezidenta nemají s rovností občanů před zákonem nic společného? Vždyť to je přece něco úplně jiného,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Kubera. Podle něj se diskuse kolem milostí udělovaných prezidentem republiky měla vést ještě před tím, než byla schválená přímá volba prezidenta, protože s tím úzce souvisí.
- SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová