Ministr kultury zapomněl, neviděl, neslyšel. Je to s ním zlé

06.12.2011 12:09 | Zprávy

Ministři Nečasovy vlády se v poslední době vrhají jak po záchranném kruhu po tiskových konferencích, na nichž chtějí vysvětlit okolnosti, které je dostaly do potíží. Ale nepovedlo se to nedávno ministru průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi, který posléze rezignoval, pod podobnou palbu kritiky se dostal ministr kultury Jiří Besser, když nedovolil novinářům pokládat žádné otázky.

Ministr kultury zapomněl, neviděl, neslyšel. Je to s ním zlé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Besser

Když předstoupí politik před novináře, aby vysvětlil situaci, která mu může zlomit politický vaz, měl by být na vystoupení perfektně připraven. V krátké době to nedokázali hned dva ministři Nečasovy vlády. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek se nejen zamotával do odpovědí, ale použil teď už nezapomenutelný termín odklonění, po nemž byl ale brzy odkloněn z vlády.

Podobného fiaska se chtěl asi vyvarovat ministr kultury Jiří Besser, který v pondělí během necelých pěti minut seznámil novináře se svým vysvětlením v kauze floridská nemovitost a pak tiskovou konferenci ukončil, aniž by dal možnost zástupcům sedmé velmoci se na cokoli zeptat. „Když nemám co skrývat, odpovídám," glosuje pro ParlamentníListy.cz ministrův postup mediální odborník Jiří Mikeš.

Neodpovídat, nebo plácat nesmysly? Obojí je špatně

„Ministr Besser neumí vystupovat na rozdíl například od primátora Bohuslava Svobody, který naposledy v Otázkách Václava Moravce nemlžil, mluvil jasně. To se cení a pro veřejnost je to rozhodně přijatelnější. Ministr Besser měl povolit alespoň pár otázek, i kdyby to bylo jen pět minut," domnívá se Mikeš.

„Lepší je neodpovídat, než plácat nesmysly. Ale obojí je špatně," srovnává pro ParlamentníListy.cz Pavel Brabec, prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace, jak si počínali ve stejných záležitostech bývalí kolegové z vlády Kocourek a Besser. „Ale když svolám tiskovou konferenci, měl by ji někdo řídit, měly by tam zaznít otázky. Když ministr přesně ví, o čem bude řeč, tak se musí umět na dotazy připravit. Jinak nemá vystoupení před novináři význam," dodává Brabec.

Besser odstartoval odpočítávání důvěryhodnosti TOP 09

Zároveň se pozastavuje nad ministrovým výrokem, že z vlády odstoupí, když mu někdo prokáže korupci. A to ještě až po předložení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. „Primární je politický úhel pohledu, podle něhož je ministr odpovědný za své kroky a musí přijmout politickou odpovědnost. Nelze čekat rok, nebo dva, než se ukáže, jestli se něčeho dopustil," poukazuje prezident AČRA.

Besser nepřesvědčil ani politické komentátory. Jindřich Šídlo v Hospodářských novinách dokonce tvrdí, že odpočítávání důvěryhodnosti TOP 09 začalo ve čtvrtek odpoledne, ve chvíli, kdy deník Insider přišel s informací o jistých nepřehlédnutelných problémech ministra kultury Jiřího Bessera. „Když se o den později v deníku Aktuálně objevil vskutku neuvěřitelný rozhovor s hlavním hrdinou, šlo už o minuty," píše v komentáři Jindřich Šídlo.

Ministři, kteří zapomněli, nevěděli, neslyšeli

„Pokud Besser úplně vážně nabízí demisi, až když se mu ´prokáže korupce´, měl by mu někdo diskrétně vysvětlit, že o to tady vůbec nejde. Besserova aféra je pěkným připomenutím 2. výročí ustavujícího sněmu TOP 09. Miroslavu Kalouskovi se možná zdá, že to od té doby všechno šlape, jak má. Karel Schwarzenberg se stal senzací voleb 2010, topka dokázala vyhrát komunální volby v Praze a pak ... pak už skoro nic," bilancuje Šídlo počínání druhé nejsilnější vládní strany.

S nepřehlédnutelnou dávkou ironie se přidává i Karel Steigerwald v komentáři pro MF Dnes „Zapomněl, že má na Floridě firmu. Ministři, kteří zapomněli, nevěděli, neslyšeli - to je dost ubohý politický folklór a nic dobrého z něj většinou nepochází. Ministři se náhle měnívají v naivní děti či roztržité profesory z předminulého století," konstatuje Steigerwald.

Možná by i církve řekly: Se lhářem nejednáme

Komentátor se pozastavuje nad tím, že si ministr klade podmínky pro své odstoupení, pokud by ho někdo usvědčil ze lži, až po předložení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. „Čekali bychom, že v takovém případě odejde ihned. Besser nabízí jinou verzi: kdybych lhal, odejdu, až dodělám svou práci ve vládě. Možná by mu i církve řekly: Se lhářem nejednáme. Určitě by mu to řekl předseda vlády," míní Steigerwald.

Ministr Besser čelí od minulého týdne dvojímu problému. Jednak ve svém majetkovém přiznání neuvedl spoluvlastnictví nemovitosti na Floridě, jednak byl jeho společníkem ve firmě, která nemovitost vlastní, Pavel Hrách, jenž byl odsouzen za korupční jednání. To vše bude muset co nejdřívě věrohodně vysvětlit, jinak ministerstvo s pouze sedmimiliardovým rozpočtem povede zřejmě někdo jiný.

K věci:

Besser se omluvil za pochybení. Nabídl svou funkci ministra 

Ministr Besser: O nic nešlo, jen jsem pomohl příteli 

Další ministr z kola ven. Besser by měl rezignovat, říká Paroubek 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…