Na hlavy politiků se po mši za Kryla snesla drsná kritika. Podívejte se

02.03.2014 10:01 | Zprávy

REPORTÁŽ Píseň Demokracie. Téměř celou ji ocitoval otec Prokop v bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře v Praze. Konala se tam totiž mše za jejího autora, básníka s kytarou, Karla Kryla. V pondělí uběhne již dvacet let od jeho smrti. Z politiků, kteří si ho tak rádi berou do úst, se zúčastnil jen předseda KDU - ČSL Pavel Bělobrádek. Hlavní média nedorazila.

Na hlavy politiků se po mši za Kryla snesla drsná kritika. Podívejte se
Foto: Hans Štembera
Popisek: V kostele sv. Markéty v areálu Břevnovského kláštera se konala mše k 20. výročí úmrtí Karla Kryla

„Tady je jako v márnici," poznamenal rozzlobeně jeden z důchodců v bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře v Praze a klepal se dál zimou. V tu chvíli se již kostel začal plnit lidmi. Zanedlouho totiž začala zádušní mše za jednoho z nejúžasnějších autorů protestsongů Karla Kryla. Politici o něm rádi hovoří jako o člověkovi, který vývoj naší země tušil již před dvaceti lety. Nikdo z těch vysoko postavených politiků, až na Pavla Bělobrádka, však ve čtvrtek večer nedorazil.

Bělobrádek o Krylovi

ParlamentníListy.cz vyzpovídaly šéfa KDU - ČSL a místopředsedu vlády Pavla Bělobrádka již před vstupem do baziliky. K odkazu „básníka s kytarou" řekl toto: „V roce 2009 jsem o tom napsal blog. I dnes může být zrcadlem mnohým z nás. Článek jsem nazval ,Co v nás zbylo z Karla Kryla, třicátníci?'. V době revoluční a porevoluční jsem jako třináctiletý vnímal jeho písničky. Postupem doby upadal v nemilost, protože byl rebelem proti neoliberálním přístupům, a dodnes se ukazuje, že měl v mnohém pravdu. Přestože nebyl vzorným katolíkem a zůstal rebelem anebo půlkacířem, jak se o něm psalo, tak pořád byl člověkem, jehož dílo bude stále aktuální. Vždy šel ke kořenům problému a uměl popsat hlavní nešvary společnosti, které jsou pořád stejné a zůstávají. Je dobré si je vždy uvědomit."

A jak vnímal fakt, že se Kryl ke konci života, byť kriticky, přimkl k sociální demokracii Miloše Zemana? „Nedivím se tomu. Spousta lidí byla zklamána. Nicméně si neuvědomili, že přístup, který měla ODS Václava Klause, byl chybný a dodnes se ukazuje, že systém privatizace a přechod k demokracii měly spoustu nešvarů. Vygenerovalo nám to zbohatlíky, co získali zdarma od státu obrovské majetky, a lidé na kuponové privatizaci nezbohatli, právě naopak. V mnoha směrech byl Kryl i prorokem. To, že se upnul k sociální demokracii, mě mrzí, protože v roce 1968 chtěl vstoupit do lidové strany. Takže něco bylo špatně i v tom smyslu, ale věřím, že se z toho můžeme poučit. Třeba viděl o něco dál. To, že neoliberální přístup nepřináší lidem štěstí a že peníze nejsou všechno, je jeden z odkazů Karla Kryla," uvedl Bělobrádek pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Další postup při řešení problematiky trampingu v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

20:16 AOPK ČR: Další postup při řešení problematiky trampingu v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

V CHKO Kokořínsko – Máchův kraj se v posledních letech diskutuje a řeší problematika trampingu. Ten …