Největší protesty v moderní historii. Za vaši svobodu, vyzývá vážně internet

18.03.2013 18:33 | Zprávy

UVNITŘ VIDEO Speciální monitorovací systém INDECT zůstává stále obklopen řadou otazníků a nejasností. A to i přesto, že již letos má být dokončen, aby detailně mohl začít sledovat chování občanů Evropské unie. Hactivisté ze skupiny Anonymous však i nadále varují před pasivitou a vyzývají k tomu, aby lidé dali - dokud je čas - hlasitě najevo, že tento druh šmírování odmítají.

Největší protesty v moderní historii. Za vaši svobodu, vyzývá vážně internet
Foto: Vladimír Škarda
Popisek: Hlouček dvaceti lidí se s několika transparenty sešel před Úřadem pro ochranu osobních údajů v Praze Holešovicích.

"Podílejme se na největších protestech v moderní historii!" zní výzva zveřejněná na serveru Youtube.

Úvodem je třeba uvést to, že INDECT je neoficiálně představován jako inteligentní informační systém Evropské unie, který podporuje vyhledávání a detekci lidí a předmětů. Jeho cílem je dle dostupných informací bezpečnost obyvatel v městském prostředí. Pracovat se na něm začalo v roce 2009, dokončený bude v roce 2013, tedy letos. Celkem na něj byla vyčleněná částka ve výši 15 133 040 euro, z toho přímo Evropská unie ji dotuje částkou 10 906 984 euro. Na programu se podílí 17 evropských institucí a univerzit, za Českou republiku i Technická univerzita Ostrava. Ta však o komunikaci s médii zřejmě zájem nemá, jelikož ani v minulosti na dotazy ParlamentníchListů.cz v této souvislosti nereagovala.

Politický problém nebo akademická kauza? I v tom „může být zakopaný pes“

A ačkoli se to může zdát jako nepodstatný fakt, na rozdíl od protestů proti smlouvě ACTA, které nakonec zabránily tomu, aby byla podepsána, protože byly vedené po politické linii, nabízí se otázka, zda INDECT zařazený nebyl mezi vědecké projekty z nějakého konkrétního důvodu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

13:33 Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

Koncem roku 2024 studovalo na veřejných a soukromých vysokých školách v Česku bezmála 315 tisíc osob…