Ne „Černobyl“, pište „Čornobyl“. Ukrajina žádala, ale lidé se smějí

28.04.2025 14:01 | Monitoring

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si vzpomnělo na výročí tragédie v Černobylu, které se stalo 26. dubna 1986. A hned přispěchalo s lingvistickým poučením. Černobyl je podle ministerstva název podle ruských jazykových pravidel. Nově bychom měli říkat Čornobyl, podle ukrajinských jazykových pravidel. „Toto je pouze vrchol ledovce, pokud jde o to, jak institucionalizovaný gramatický nacismus je v ukrajinském nacionalismu,“ zaznělo v odpovědi přímo z Ukrajiny.

Ne „Černobyl“, pište „Čornobyl“. Ukrajina žádala, ale lidé se smějí
Foto: worldwide.com
Popisek: Opuštěné domy v Černobylu, ilustrační foto

Před 39 lety, 26. dubna 1986, došlo k tragédii, která navždy změnila vnímání jaderné energie. Exploze čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny v Černobylu na Ukrajině, tehdy součásti Sovětského svazu, uvolnila do ovzduší obrovské množství radioaktivního materiálu. Následky byly katastrofické – tisíce lidí byly vystaveny smrtelné dávce radiace, desítky tisíc byly evakuovány a rozsáhlé území kolem elektrárny se stalo neobyvatelnou zónou.

Sovětský režim zpočátku katastrofu tajil. První informace o výbuchu se na veřejnost dostaly až díky měření radiace ve Švédsku, kde vědci zaznamenali neobvykle vysoké hodnoty. Teprve poté byl svět oficiálně informován. Dny informačního vakua přitom měly tragické důsledky – mnoho lidí, zejména v blízkém městě Pripjať, nebylo včas varováno a vystavilo se tak smrtelnému nebezpečí.

Dnes Ukrajina zdůrazňuje důležitost správného pojmenování míst spojených s touto tragédií. Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny k výročí katastrofy uvedlo:

„Čornobyl – nejpřesnější název města poznamenaného nejhorší jadernou katastrofou na světě, k níž došlo před 39 lety. Při vzpomínce na oběti katastrofy v Čornobylské elektrárně 26. dubna 1986 zdůrazňujeme důležitost používání správných názvů – a odmítáme transliteraci, kterou Rusko dlouho vnucovalo,“ napsalo ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny na síti X.

A začaly pršet reakce na nápad ministerstva.

„Když prohráváte válku na zemi, ale začínáte válku slov,“ zaznělo.

Přišla i poznámka, že je zvláštní, že se Ukrajina hlásí o podpis pod nejhorší jadernou katastrofou. „Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách lidstva? Myslel jste si, že to bylo Rusko? Omyl, byli jsme to my, měli byste si to spojovat s námi,“ zaznělo v reakci.

Došlo i na označení podobných snah za gramatický nacismus. „Toto je pouze vrchol ledovce, pokud jde o to, jak institucionalizovaný gramatický nacismus je v ukrajinském nacionalismu,“ napsal jeden z Ukrajinců a dodal, že se v rámci protiruské politiky musel ve škole učit i zaniklé písmeno ukrajinské abecedy, jen když nebylo ruské.

Ale přišel i výsměch. „První národ, jehož nacionalismus se točil pouze kolem změny samohlásek v místních jménech,“ zaznělo.

Na absurditu počínání ministerstva poukázal i vojenský analytik Weaver: „Představte si, že by se Texas stal nezávislý na USA po studené válce a učinil používání přehnaný jižanský dialekt – a odpovídající psaný pravopis – právně povinný. A pronásledovaní lidí, kteří nadále mluvili standardní americkou angličtinou. A jejich ,prejzident‘ předstíral, že nerozumí anglicky,“ použil jazykovou přesmyčku v angličtině vojenský analytik Tyler Weaver.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marian Kučera

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 35 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Změnou písmenka banderismus nevymítíš !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejan1415 , 28.04.2025 14:36:00

|  8 |  0

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…