Původně chvályhodný byl záměr České televize nabídnout svým divákům dva dny po sobě pohledy na aktuální dění očima dosavadních dvou prezidentů. Zatímco toho nynějšího nabídla při novoročním projevu, ten předchozí byl hostem Otázek Václava Moravce. Škoda ale, že předtočených, takže nemohl reagovat na nic z toho, co řekl jeho nástupce. Navíc neměl pro diskusi partnera, takže jen odpovídal na dotazy moderátora.
Již v minulosti se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil vicekancléř prezidenta Petr Hájek, že Česká televize a zvláště OVM jsou hlásnou troubou takzvaného havlismu. „Vstupenkou do tohoto pořadu je být havlistou a nesnášet Václava Klause," dodal. Po posledních OVM mu mnozí diskutující dávají za pravdu a moderátora viní ze servility vůči Havlovi.
K novoročnímu projevu prezidenta:
-
Sledovanost Klausova projevu podrželi diváci veřejnoprávní ČT
-
Vše k projevu Václava Klause ČTĚTE ZDE
Nejslabší sledovanost novoročních OVM
Těm, co pořad sledovali a pak o něm debatovali, vadilo, že se Moravec vystříhal kritických dotazů a naopak bývalé hlavě státu neustále pochleboval. Mnozí diváci by uvítali, kdyby Havel měl oponenta, ať už jakéhokoli, i když nejraději by viděli diskusi s jeho nástupcem Klausem, protože by alespoň došlo k názorovému střetu. Takhle šlo podle mnohých o nudné povídání nad kávou.
A diváci, jako by tušili, že o nic mimořádného nepřijdou, když si první neděli tohoto roku v pravé poledne nezapnou Českou televizi na prvním ani na zpravodajském programu. Sledovanost těchto OVM je vůbec nejslabší z novoročního vysílání tohoto pořadu, jak vyplývá z údajů ATO - Mediaresearch, které pro ParlamentníListy.cz zpracovala MÉDEA, a.s. ve spolupráci s MÉDEA RESEARCH, k.s.
Sledovanost novoročních OVM v tisících / (hlavní hosté)
ČT1 ČT24 Celkem
2. 1. 2005 788 --- 788 (Václav Havel, Lubomír Zaorálek, Mirek Topolánek)
1. 1. 2006 954 --- 954 (Václav Havel, Jiří Paroubek, Mirek Topolánek)
7. 1. 2007 850 25 875 (Miloš Zeman, Petr Pithart)
6. 1. 2008 859 43 902 (Marek Šnajdr, Pavel Horák, Vladimír Dryml)
4. 1. 2009 598 46 644 (José Barroso, M. Topolánek, J. Paroubek, V. Havel)
3. 1. 2010 575 88 663 (Mirek Topolánek, Jiří Paroubek)
2. 1. 2011 399 173 572 (Václav Havel)
Neaktuálnost, absence oponenta v diskusi a občas vykukující moderátorova servilita nebyly tím jediným, co diváci kritizovali. Vadila jim i skutečnost, že Václav Moravec svého hosta tituloval jako prezidenta, přestože ten jím už téměř osm let není. Vysvětlení štábu pořadu, že jde o privilegium novodobé historie, neobstojí. Ve Spojených státech rovněž nejsou prezidenty Bush starší a mladší nebo Clinton, ale jen Obama. Ti ostatní jsou bývalí, stejně jako Havel.
Havel sklidil i kritiku odborníků. Postěžoval si totiž, že nemáme euro, z čehož prý pramení velké transakční náklady. „To je ekonomický nesmysl. V době, kdy dochází k elektronickým transakcím, jsou transakční náklady z převodu měn relativně zanedbatelné. Rozhodně jsou o dost menší než náklady z toho, že země nemá svou měnu a svou měnovou politiku a nemůže tak reagovat na ekonomický vývoj a změny," reagoval pro ParlamentníListy.cz děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík.
Související:
-
Havlovy řeči o přijetí eura jsou blábol a tápání ve tmě, míní ekonomové
-
Havel na Klausův projev u Moravce nereagoval. Pořad byl předtočen
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera, Jiří Hroník