Politolog: Že je Huml nevyspalý, je mi líto. Ale Ústavní soud bych nezatěžoval

07.11.2011 17:58 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Jak nahlížejí na proběhlé obstrukce ve sněmovně politologové? Komentář o tom, co si myslí o obstrukcích, důvodech k nim a šanci na to jimi něco změnit, odpovídlali Bohumil Doležal a Zdeněk Zbořil. Shodli se v tom, že užitek z ncih asi bude mít málokdo.

Politolog: Že je Huml nevyspalý, je mi líto. Ale Ústavní soud bych nezatěžoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Obstrukce jsou povolené, ale nejsou normální. V tomto podobném duchu odpověděli nejprve obecně oba politologové.

"Obstrukce se nedají zakázat, ale blokuje se jimi něco, co by mělo být závazné - tedy odložení reforem. Ten postup je zhoubný," řekl ParlamentnímListům.cz politolog Bohumil Doležal. Podle něj bude záležet na tom, jak se k obstrukcím postaví současná vládní koalice.

Vyjádřil se i k stížnosti nezařazeného poslance Stanislava Humla, který se nechal slyšet, že hlasování ve sněmovně probíhá ne za standardních podmínek. Vlivem obstrukcí po dlouhých hodinách, kdy jsou poslanci vyčerpáni a mohou být tedy během hlasování únavou v rozhodování také ovlivněni. 

Sledujeme téma Obstrukce
Ať jdou do p*dele, ulevil si po 70 hodinách obstrukcí oranžový poslanec
Okamura kritizuje občany: Pořád si stěžují a pak nejdou volit. A diví se

Že nemůže Huml spát, je mi líto. Ale proč tím zatěžovat Ústavní soud?!

"Byl bych samozřejmě rád, kdybych věděl, jak to dopadne. A tím mám na mysli i to, zda se vůbec bude zajímat podnětem psolance Stanislava Humla k Ústavnímu soudu. Velmi s ním cítím, že je unavený a že se nevyspí. Ale proč chce otravovat Ústavní soud, aby to řešil?! " podivil se pro ParlamentníListy.cz politolog Doležal.

Čtěte také:

Nečas: Vláda prosazuje svůj program

Premiér Petr Nečas (ODS) obstrukce opozice ostře zkritizoval. „Tady se již nejedná o pouhou obstrukci, je to pokus blokovat celý vládní program, který byl veřejně prezentován a díky kterému dostala vláda důvěru," uvedl premiér Nečas s tím, že nikdo proto nemůže být překvapen, že vláda svůj program prosazuje. Tím ovšem nahrál opět na smeč právě opozici.

"Je to jednoznačně protizákonné. Je to snaha o znásilnění jednacího řádu," reagoval pro ParlamentníListy.cz bezprostředně na plán koalice obstrukce omezit, stínový ministr vnitra a doktor práv Jeroným Tejc (ČSSD). Někteří poslanci ČSSD dokonce vyhrožují soudem.

Čtěte také:

„Dostali se do ouzkejch a nic jiného jim nezbývá. Pravděpodobně se obrátíme na Ústavní soud," řekl redakci i Vítězslav Jandák. 

Další názory politologů k aktuálním tématům ZDE

Možná se obstrukcemi něco teď protlačí. Ale na jak dlouho?

Podle politologa Zdeňka Zbořila je třeba, aby se politické strany především domluvily mezi sebou. "Obstrukce jsou legitimním nástrojem, ale pokud si politické strany neuvědomí to, že politika není bojem o moc, ale měla by se zabývat prosazováním práv pro občany, jsou veškeré takovéto kroky ve své podstatě odsouzené k nepříliš zásadnímu úspěchu. Teď se třeba opozici podaří prosadit a protlačit to, co chtějí, ale nebude to stabilní. Potrvá to jen do příštích voleb. Nestabilita je znakem přetahování o moc, které k výsledkům nevede. Jak koalice, tak opozice by měla hledat kompromisy a dojít k nějakému vzájemně přijatelnému konzensu. Měli by mít na paměti, že se to vše týká hlavně občanů a ti že velmi negativně vnímají to, že se politici neumějí domluvit na absolutně ničem zásadním," okomentoval události minulého týdne pro Parlamentnílisty.cz Zdeněk Zbořil.

Čtěte také:

Obstrukce lidi spíš naštve. Politici by měli ukázat, že umějí hledat kompromisy

Podle něj je velkým problémem to, že poslanci jsou naprosto odtrženi od reality a běžných životů občanů. "Nechápou, že exhibice před kamerami během obstrukcí a nočních jednání, lidi spíše naštvou, než přesvědčí o jejich oprávněnosti. To, že by tedy přinesly nějaký užitečný efekt, si bohužel nemyslím já, ani zřejmě podle mých odhadů ostatní občané. Ti by více ocenili, kdyby se politici byli schopni dohodnout či skutečně hledat cesty kompromisu. Zvedlo by to už tak velmi pošramocený kredit budovy, která by měla mít u lidí úctu," uzavřel pro ParlamentníListy.cz komentář Zbořil.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…