Vláda předložila v létě sněmovně novelu zákona, která podle večerníku nic nezmění. „Vypadá to, že novelu psali sami majitelé ubytoven, aby ČSSD, ANO a KDU-ČSL mohly před volbami tvrdit, že pletichaření s ubytovnami zruší, a přitom aby kamarádi - vlastníci ubytoven o byznys nepřišli,“ říká ústecký opoziční poslanec David Kádner, který ve sněmovně předložil již třikrát vlastní návrh, jak problém ubytoven řešit. Naposledy v únoru ČSSD, ANO, KDU-ČSL, ale i KSČM Kádnerovu novelu nepodpořily.
„Vláda navrhuje, aby stavební úřad prováděl kontroly ubytoven jen na podnět úřadů práce, které dávky vyplácejí, nikoliv jak navrhuje Kádner i z jiných podnětů, aby majitelé ubytoven mající již dnes blízko k politikům a tedy i k úřadům, nemohli kontrolám tak snadno zabránit a výsledky zmanipulovat,“ uvádí Tereza Povolná, která řídí mosteckou kancelář poslance Kádnera.
Pokud srovnáme vládní a Kádnerův návrh, rozdíly ve prospěch majitelů ubytoven jsou patrné i v dalších momentech. Koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL dále chce omezit výši doplatku na bydlení jen podle tzv. nájemného v místě obvyklém. Kádner navrhoval, aby se doplatky na bydlení řídily podle cenové mapy Ministerstva pro místní rozvoj, která vznikla při deregulaci nájemného a aby tak částky vyplacené majitelům ubytoven byly výrazně nižší než ceny v místě obvyklé. „Cílem Kádnerova návrhu bylo, aby ubytovny vznikaly mimo města, nebo na jejich okraji v nejlevnějších a nikoliv v nejdražších lokalitách,“ dodává k tomu Tereza Povolná.
Na zářijové schůzi sněmovny se o vládní předloze bude znovu jednat, aby novela mohla platit od začátku roku 2015.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan