V podzimních měsících pravidelně probíhá migrace jeřábů popelavých. Zatímco u nás můžeme pozorovat hejna čítající jednotky maximálně desítky jeřábů, jinde v západní a východní Evropě jsou to přelety až tisíců jedinců. Výzkumem českých jeřábů i monitoringem jejich migračních tras se dlouhodobě zabývá projekt Jeřábí život a ve spolupráci se Zoo Liberec a Zoo Ostrava vybrané jeřábí jedince vybavuje speciálními GPS-GSM vysílačkami. „Díky vysílačkám známe přesné aktuální lokality výskytu konkrétních ptáků i jejich migrační trasy, které se v posledních letech u českých jeřábů hodně mění. O to zajímavější, a pro jejich ochranu důležitější, je to sledovat,“ říká zakladatelka projektu Jeřábí život a terénní zooložka Zoo Liberec Markéta Ticháčková.
2
V letošním roce nejdelší cestu do tradičního zimoviště urazil dle záznamů z vysílaček tříletý jeřáb původem z Frýdlantského výběžku. „Vydal se na cestu 16. října a během dvanácti hodin překonal vzdálenost 630 km. Noc strávil již ve Francii nedaleko obce Hennemont a druhý den se přesunul o 120 km dál na jezero Lac du Der Chantecoq, kde se již usadil. Na tomto místě pobývá již potřetí. Poprvé sem zavítal s rodiči v roce 2021, druhou zimu vynechal a strávil ji z velké části v Česku. Další dvě zimy pak opět odletěl do Francie, zatímco většina severočeských jeřábů zůstává v Německu nebo se vrací zpátky do Čech,“ přibližuje ornitoložka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva