Ministerstvo vnitra zveřejnilo souhrnnou zprávu o extremismu v Česku za 4. čtvrtletí uplynulého roku. Kromě "jasně" extremistických organizací typu DSSS nebo Svazu mladých komunistů se v ní objevila i poměrně nečekaně iniciativa ProAlt. Tedy sdružení, které se profiluje jako uskupení propagující kritiku vládou plánovaných reforem a na podporu alternativ. Sdružuje lidi "všech profesí, generací i názorů, kteří odmítají necitlivé plošné škrty," píše na svých webových stránkách.
Již na první pohled ji tak lze jen stěží klasifikovat jako uskupení extremistické. Za to lze totiž podle webu policie. cz považovat jen "vyhraněné ideologické postoje, které vybočují z ústavních, zákonných norem, vyznačují se prvky netolerance, a útočí proti základním demokratickým ústavním principům jak jsou definovány v českém ústavním pořádku."
Celá zpráva ke stažení ZDE
Epizodka. ProAlt se směje
ParlamentníListy.cz zajímaly názory členů ProAltu. Cítí se zařazením do škatulky "extremismus" pohoršeni? Budou proti "obvinění" ministerstva vnitra podnikat nějaké protikroky? "Díváme se na to s úsměvem, žádné jiné pojmenování, než že je to úsměvné, pro to nemám," řekl ParlamentnímListům.cz mluvčí ProAltu Jiří Šteg. "Je to skutečně epizodka, svědčí to o nekompetentnosti ministerských úředníků," dodal. Bude se však jeho sdružení vůči obvinění vnitra ohrazovat? "Orel much nelapá," řekl výmluvně ParlamentnímListům.cz mluvčí ProAltu.
Nebýt proti vládě, ProAlt by prý měl klid
Jeho další členka, aktivistka Tereza Stöckelová, šla v hodnocení vládního dokumentu ještě dál. "To, že jsme zmíněni pod hlavičkou levicově-extremistická scéna, je skutečně úsměvné. Může jít i o formu protestu proti našemu sdružení. Jsem přesvědčena, že pokud bychom s touto vládou souhlasili, v té zprávě nejsme," uvedla pro redakci. Zakomponování ProAltu do dokumentu ale prý sdružení nenapadne. "Asi to necháme plavat. Nebo uděláme nějakou recesi - naopak vůči extrémním krokům této vlády," dodala.
ProAlt na to doplatí
Odborník na extremismus, Miroslav Mareš, tvrdí, že zmínění iniciativy ProAlt ve zprávě ministerstva vnitra může sdružení uškodit. "U jejích politických odpůrců to může pomoci. ProAlt určitě není extremistické sdružení, ale některé z jeho příznivců lze označit za přívržence tohoto směru," řekl ParlamentnímListům.cz. Krok ministerstva, které ProAlt ve zprávě zmínilo, ale jako pochybení nevnímá. "Není to výrazný lapsus ze strany resortu," uzavřel odborník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová