Dokonce tvrdí, že pro představitele koalice ČSSD a ODS je přijatelné jakékoliv řešení, které bude akceptovat nepřerušení provozu souboru opery Národního divadla Brno. Tuto zásadní větu obsahuje dokument z jednání koalice na brněnské radnici. Tématem byla úsporná opatření „ve všech oblastech, kulturu nevyjímaje", jak stojí v oficiálním sdělení podepsaném mj. primátorem Romanem Onderkou (ČSSD) a jeho náměstkyní Janou Bohuňovskou (ODS).
Radnice otočila
A zatímco ještě minulý týden vedení radnice jednoznačně podporovalo ředitele opery, kterému ovšem jeho podřízení nemohou přijít na jméno, současná podpora už tak jednoznačná zdaleka není. Naopak to vypadá, že i v tomto bodě radnice pomalu couvá.
Vždyť právě od Bohuňovské dostal ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák za úkol zpracovat ucelenou koncepci úsporných opatření. Jakoby před tím vůbec nic neudělal. A přitom na jeho hlavu se v minulých dnech snesla ostrá kritika především členů operního souboru a jeho příznivců za radnicí v čele s Romanem Onderkou podporovanou variantu uzavřít provoz opery na sedm měsíců po dobu rekonstrukce budovy Janáčkova divadla. Kromě veřejného protestu v ulicích sepsali petici, podepsalo ji na 15 000 lidí, kritický otevřený dopis vznikl rovněž v Divadle Husa na provázku. Kritika je zaměřena na pětinové snížení příspěvků všem rozpočtovým organizacím ve městě na příští rok.
Více o Brně ZDE
Vedle sníženého rozpočtu bude pro radnici i brněnské Národní divadlo problémem rekonstrukce Janáčkova divadla. Pokud by neměla opera přerušit svůj provoz - což kulturní veřejnost považuje za absurditu a likvidační krok souboru- bude muset hrát provizorně jinde. Protože, jak se písemně vyjádřil vedoucí Odboru investičního na magistrátu Jan Kaucký v odpovědi na dotaz divadelníků, „práce na dokončení celkové rekonstrukce jsou takového rozsahu, že je nelze provést v tak krátkém termínu a není možné je realizovat v jednotlivých etapách. Pro jejich provedení je nutná odstávka provozu Janáčkova divadla na dobu zhruba šesti až osmi měsíců."
Kaucký vyjmenovává, co všechno je zapotřebí vyměnit: Zastaralá a havarijní zařízení vzduchotechniky, ústředního vytápění, elektroinstalací včetně rozvoden a instalace náhradního zdroje.
Více peněz. Až o pětinu
„Práce po etapách by znamenala finanční nárůst asi o 20 procent," upozorňuje šéf odboru. Odpovídá tak na původní požadavek divadelníků, aby se opravovalo za provozu, případně by se prodloužily o dva měsíce divadelní prázdniny, ale ani to by nedostačovalo. Jednou z variant náhradního prostoru pro operu je Mahenovo divadlo i Reduta. A to bude zřejmě nejméně bolestivé řešení se kterým však měli zřejmě politikové přijít už dřív. Protesty divadelníků nyní vyvolávají další snahy například sportovců. I ti by chtěli upustit od úspor. To už ale zřejmě neprojde.
Více čtěte:
Z brněnské opery vietnamská tržnice? Odborář primátor rozpálil umělce
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Šimák