„Česko má poskytovat velkorysou humanitární pomoc zemím, které byly postiženy nějakou živelnou pohromou. Pochybuji, zda poskytovat takovou pomoc zemím, jejichž vlády špatně hospodařily. Pokud však tyto vlády nepovažujeme za živelnou pohromu svého druhu. Je - li pravda, že měsíční průměrný starobní důchod v Řecku je 2000 eur, tedy 50 000 korun, pak těžko můžeme vysvětlovat asi dvěma milionům zdejších starobních důchodců, že máme poskytovat, ať přímo či nepřímo, pomoc zemi, která si žije nad poměry. Vždyť měsíční důchod v Česku je kolem 10 000 korun,“ vysvětluje své smýšlení o problémech v eurozóně Miloš Zeman pro ParlamentníListy.cz.
Téma: Záchrana eura
Špatní hospodáři by měli z unie odejít
O poskytnutí půjčky ve výši 89 miliard korun Mezinárodnímu měnovému fondu MMF, které by šly na pomoc ohroženým státům eurozóny, se stále vede bouřlivá debata. Pro půjčku už se vyslovila ČSSD a za TOP 09 její předseda Karel Schwarzenberg. Velmi kriticky se vyjadřují Věci veřejné a ODS. V případě, že by Česko na půjčku kývlo, finance by poskytla Česká národní banka ČNB ze svých devizových rezerv. Jediným důvodem, který by vedl k poskytnutí půjčky, by byla podle Zemana hrozba zastavení dotací z Evropské unie. Kdyby toto riziko neexistovalo, považoval by lídr SPOZ poskytnutí půjčky za riskantní, protože jistota její návratnosti je mizivá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský