Dva bývalí policisté Zdeněk Všaha a Pavol Janča byli obžalováni přečinu neoprávněného přístupu do počítačového systému a nosiči informací a z přečinu neoprávněného nakládání s osobními údaji. Podnikatel Zdeněk Tůma, který si je najal ke sledování odbojného ekologického aktivisty, byl pak obžalován z návodu ke zmíněným přečinům. Policisty vybavil automobilem a kamerou, za úkol jim pak dal najít cokoliv použitelného proti údajnému „ekoteroristovi" Hyťhovi, co by se pak dalo použít při jednání s Dětmi Země, které bránily stavbě hobbymarketu Hornbach.
Více o Dětech země ZDE
Jako jeden ze svědků obhajoby vypovídal před soudem Pavel Pelc, prokurista developerské společnosti Intercora, která stavěla plzeňský Hornbach. Mimo jiné vypověděl, že Děti Země v souvislosti s někdejší rovněž velmi problematickou výstavbou supermarketu Kaufland v Rokycanech obdržely od společnosti Intercora finanční částku ve výši 1,8 milionu korun.
Příspěvky nebereme
"Děti Země od Intercory nikdy žádné finanční prostředky neobdržely, neboť striktně nepřijímají žádné příspěvky ani dary od firem, které svou činností poškozují životní prostředí, samozřejmě ani od firem, k jejichž stavebním záměrům se vyjadřují. Nezbývá nám, než ještě dnes podat na Pavla Pelce trestní oznámení pro spáchání trestného činu křivé výpovědi," uvedl pro ParlamentníListy.cz Martin Hyťha.
Výpověď svědka Pavla Pelce okamžitě využila obhájkyně jednoho z obžalovaných Klára Slámová a na místě podala trestní oznámení na Hyťhu pro údajné podezření z trestného činu vydírání. Soudce pak jednání, které nabírá nezvyklý charakter, odročil na leden příštího roku.
Ekologický aktivista Hyťha uvedl, že dvojice policistů jej na objednávku sledovala v roce 2008, kdy vrcholila kauza kolem stavby Hornbachu. "Podali jsme tehdy odvolání proti územnímu rozhodnutí. Ze strany investora se vyvíjel velký tlak, abychom to odvolání stáhli, chodili za námi různé lidé, kteří se nás snažili rozličnými způsoby přesvědčit, abychom to odvolání stáhli," řekl Hyťha.
Kompromis nic nevyřešil
"Vyjednali jsme v té době smlouvu o kompromisním řešení celé kauzy a Intercora nám dala závazek, že nezačnou stavět a provozovat obchodní centrum do té doby, dokud v ulici U Prazdroje nevzniknou nové vyhrazené jízdní pruhy pro veřejnou dopravu. To se ale až do dnešní doby nestalo, i když je hobbymarket od léta v provozu," řekl Hyťha. Děti Země podle jeho slov nyní připravují žalobu na Intercoru za neplnění smlouvy.
„O sledování své osoby jsem nevěděl, dozvěděl jsem se to až na základě vyšetřování policejní inspekce. Jeden z obžalovaných mě však v té době kontaktoval a pod smyšlenou záminkou poskytnutí informací ke kauze spalovny v Chotíkově se chtěl se mnou sejít. Ke schůzce ale nakonec nedošlo," řekl Hyťha. „I když rozsudek nedopadne dobře, přál bych si, aby rozhodnutí soudu neodradilo jiné občany, kteří se chtějí angažovat ve veřejných věcech a vyjadřovat se k nim," prohlásil Hyťha. „Nechci, aby nabyli dojem, že když se budou angažovat, budou na druhé straně vystaveni nezákonným a podivným praktikám polomafiánských a korupčních struktur, dodal Martin Hyťha.
Více čtěte:
Obyvatelé Šumavy postavili proti aktivistům traktory
Sledujeme téma Boj o Šumavu
Ilustrační foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Dvořák