Sobotka (ČSSD): Petr, Karel a Drábkův gang

07.03.2013 9:23 | Zprávy

Zatím 12 vyšetřovaných osob, které jsou namočeny a kličkují před odpovědností, to jsou základní obrysy případu téměř dvoumiliardové zakázky na systém pro vyplácení dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí, která den po dni dostává stále konkrétnější a zlověstnější obrysy.

Sobotka (ČSSD): Petr, Karel a Drábkův gang
Foto: ČSSD
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

 

Podle některých to dokonce vypadá, že na ministerstvu pod vládou exministra Jaromíra Drábka (TOP 09) mohla fungovat dokonce celá zločinecká skupina. Ve hře je přitom další miliarda korun z evropských fondů, o kterou můžeme přijít, protože za projektem ministerstva se skrývá kartelová dohoda, která obešla všechna pravidla tržní soutěže a veřejného výběrového řízení. Nový systém se tak může prodražit o stovky milionů korun, které možná bude muset ministerstvo vrátit Bruselu. 
 
Vinu ale nelze házet pouze na bývalého ministra a současného místopředsedu „protikorupční strany“ TOP 09 Jaromíra Drábka. Rok před tím, než začala konat policie, jednala opozice. Petr Nečas i Karel Schwarzenberg byli ze strany ČSSD opakovaně veřejně upozorněni na to, co se na MPSV odehrává. Svolali jsme tiskové konference i mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, opakovaně požadovali zařazení nových bodů na sněmovní schůzi, které by se týkaly řádění Šišky a Drábka v jejich resortu. Premiér čelil v této věci desítkám interpelací poslanců ČSSD. Nic se ale nestalo. Nereagoval ani předseda vlády, ani předseda TOP 09 a Drábkův gang tak mohl další dlouhé měsíce pracovat na maximalizaci soukromých zisků na úkor státu. Po ovládnutí Úřadů práce se již začali chystat na Českou správu sociálního zabezpečení, kde stejně jako na MPSV Šiška rozmisťoval lidi ze spřízněných firem. Pak ale přišla policie. Petr Nečas a Karel Schwarzenberg by rozhodně neměli mít klidné spaní, protože tím, že ignorovali relevantní a pravdivé informace ze strany opozice, vážně selhali. Karel a Petr vlastně dlouho nepřímo kryli Drábkův gang.
 
Působení Drábkova gangu na ministerstvu doprovázela kouřová clona neuvěřitelného a drzého lhaní, které mělo zakrýt realitu. Připomeňme, že neblaze proslulá pravá ruka ministra Jaromíra Drábka (TOP09), zadržený Vladimír Šiška, tvrdil ještě 15. února 2012 v ČT, že kolabující systém výplaty dávek začne fungovat do 14 dnů a „ten řekněme uživatelský komfort bude v březnu… a úplně vymazlený bude… do poloviny roku“. Podobně popíral jakékoliv problémy i ministr Drábek v Poslanecké sněmovně. Jaká je skutečnost „vymazleného systému“?  Lidem v nouzi, ve velmi obtížné životní situaci, jsou i dnes - po více než jednom roce – znovu a znovu vypláceny dávky pozdě, systém je dlouhodobě nespolehlivý, neposkytuje potřebná data a stát ho stále nemá pod kontrolou. Navíc ÚHOS správně požaduje soutěž, kterou náměstek Šiška obešel, takže se možná znovu bude měnit dodavatel.
 
To vše v situaci, kdy země čelí rekordní nezaměstnanosti a úřady práce by se měly starat o podporu vzniku nových pracovních míst. Místo toho kolabují díky nepodařeným „reformám“. Překotně byly nasazovány systémy amatérské, neodzkoušené, nepřipravené a testování probíhalo přímo na lidech. Problém se však bohužel ukazuje ještě mnohem hlubší, než se původně sociální demokracie domnívala. Rozvrat úřadů práce a systému výplat má pravděpodobně zločinné pozadí a může být výsledkem promyšleného záměru rozdělovat si po roce 2010 stomilionové kšefty v oblasti dodávek IT.
 
Poškozovány byly a jsou přitom desetitisíce lidí. Nejen nezaměstnaní, ale také zdravotně postižení nebo třeba matky samoživitelky. Díky šlendriánu Drábkova gangu jim chodí peníze pozdě a dostávají se tak nezaviněně do role dlužníků. Soukromé exekutory ale věru Šiška nezajímá…
 
Sociální demokracii rozhodně netěší, že po roce došlo na její slova. Současný chaos na ministerstvu práce a sociálních věcí by měla vláda co nejdříve ukončit a vyřešit. Spoléhat na to však – po dosavadních zkušenostech – rozhodně nemůžeme, zejména pokud tam dále úřadují mnozí Drábkovi pohrobci a nová ministryně je stále řízena a metodicky vedena svým neslavným předchůdcem. Skutečným řešením tak budou až nové volby, které pošlou Petra, Karla i Drábkův gang do opozice.
 
Pro dokreslení atmosféry v první polovině roku 2012, kdy se sociální demokracie zoufale snažila všemožně na řádění Drábka a Šišky na ministerstvu poukázat, připojuji několik záznamů mých vystoupení z jednání Poslanecké sněmovny. Všechny naše předložené návrhy v této věci byly zamítnuty společným hlasováním poslanců ODS a TOP 09:
 
Poslanecká sněmovna, 31. ledna 2012:
 
 „Dovolte mi, abych navrhl zařazení nového bodu na program této schůze Poslanecké sněmovny a chtěl bych vás požádat o jeho podporu. Ten bod by se jmenoval Informace ministra Drábka ke kolapsu ve fungování úřadů práce. Chtěl bych požádat o zařazení tohoto bodu zejména proto, že se domnívám, že by tato Poslanecká sněmovna měla být schopna sehrávat kontrolní roli vůči vládě. (…) Za posledních dvacet let tady zažíváme největší aktuální krizi v systému fungování sociálního zabezpečení a veřejných služeb, která tady kdy byla. Ministr Drábek tady proti vůli sociální demokracie a opozice, proti vůli Senátu prosadil vlastní představu o tom, jakým způsobem sloučit výkon agend na úřadech práce. (…)
 
„Od dubna v podstatě nejsme schopni řádně naplňovat cíle, které úřad práce ze zákona má. Vznikem tohoto úřadu se prioritou staly naprosto jiné věci než poskytování služeb klientům, kteří jsou ve většině případů v obtížné sociální situaci. Centralizovaným vedením nedošlo ke zjednodušení výkonu státní správy, ale naopak, k obrovskému rozvratu fungování veškerých činností, které má tento úřad zajišťovat. Naším zaměstnavatelem nejsou zajištěny základní podmínky pro možnost řádného výkonu služeb pro veřejnost.“ 
 
2. února 2012
 
„Chtěl bych se zeptat, proč ještě nedošlo k odvolání ministra práce a sociálních věcí pana Drábka. Určitě jste si, pane premiére, všiml, že jeho činnost kritizují nejenom zaměstnanci úřadů práce, občané České republiky, opoziční poslanci včetně poslanců sociální demokracie, ale také poslanci vládních stran - ODS a Věcí veřejných.“
 
8. února 2012
 
„Chtělo by se mi říci, vážený pane místopředsedo, kolegyně a kolegové z koalice - neděláte dobře. Neděláte dobře, pokud tento problém tady na půdě Poslanecké sněmovny ignorujete.“
 
9. února 2012
 
„Já jsem se ptal, kdy bylo na Ministerstvu práce a sociálních věcí výběrové řízení na dodavatele nových aplikací. Jestliže vy jste se rozhodli někdy během roku 2011, nebo na podzim roku 2010, těžko říct, že změníte vlastně všechny aplikace a všechny dodavatele - já znovu říkám, na to máte plné právo, vy prostě za to odpovídáte, a pokud jste dospěli k názoru, že je potřeba změnit dodavatele aplikací, je to politické rozhodnutí. (…)Kdyby totiž byla pravda to, co říká pan ministr Drábek, tak zítra pan ministr Kalousek zavolá firmě Fujitsu a řekne: Milá firmo Fujitsu, chci změnit dodavatele aplikací pro daňovou správu, vyberte si, koho chcete. A firma Fujitsu si vybere nějakou firmu a změní dodavatele aplikací pro daňovou správu. Příště zavolá ministr zemědělství a řekne: Potřebuji změnit dodavatele aplikací pro ZIF. Firma Fujitsu to udělá - a už tady nikdy nebude žádné výběrové řízení, ačkoliv jde o veřejné peníze, které jdou v řádu miliard a stovek milionů korun.“
 
13. března 2012
 
„První bod, který bych rád navrhl do programu schůze, by se týkal podivného hospodaření Ministerstva práce a sociálních věcí. Rád bych tedy požádal, abychom zařadili nový bod na program schůze Poslanecké sněmovny, a to dnes po pevně zařazených bodech, s názvem Podivné hospodaření Ministerstva práce a sociálních věcí. (…)
 
Druhá věc, kterou bych chtěl zmínit a požádat o její zařazení, by byla informace předsedy vlády Petra Nečase o pokračování důchodové reformy.“
 
20. března 2012
 
„Je tady 8000 zaměstnanců úřadů práce, kteří byli konfrontováni s tím, že od Nového roku museli začít fungovat podle nového softwaru, který jim ale do té doby nikdo neukázal a nikdo je na něj neproškolil. Úřady práce zkolabovaly, několik měsíců se potýkaly s absolutním chaosem. My jsme to tady řešili, mluvili jsme o tom, psaly o tom noviny. Ti lidé pracovali přesčas, po nocích, o sobotách, o nedělích, řada zaměstnanců zkolabovala a ještě víc jich dalo výpověď, protože řekli, že v takovém blázinci pracovat nebudou. A pak se ti lidé dozvědí - a to je ten sud s prachem - pak se ti lidé dozvědí, že ten software, který byl chybný, ten software, který to všechno zavinil, ministerstvo pořídilo bez výběrového řízení a vymlouvá se na nějakou smlouvu z roku 2008, kterou uzavřel Ivan Langer. A pak se náhodou zjistí, že mezi těmi čtyřmi firmami, které to dělají, jsou i firmy, které mají vazby přímo do okolí ministra práce a sociálních věcí.“
 
21. března 2012
 
„Já si myslím, že tohle je neuvěřitelná věc, a těžko bychom hledali asi v Evropě zemi, kde se postupuje takovým způsobem a kde především ministr práce a sociálních věcí dělá takto koncipované reformy. Prostě to není ani o práci, to není ani o sociální politice, to je zcela asociální politika, kterou vy tady předvádíte!“
 
2. května 2012
 
„První návrh se týká vypuštění bodu, který tady máme pod číslem 35. Je to tisk č. 659, novela zákona o důchodovém pojištění. Je to vládní návrh, ve kterém se navrhuje poměrně zásadní změna oproti stávající legislativní praxi. (…)
 
Druhý návrh, dámy a pánové, vážená vládo, paní předsedkyně, já myslím, že pro řadu z vás bude velmi pochopitelný, protože to není nové téma. Možná jste se také dnes dočetli, že se na Ministerstvu práce a sociálních věcí chystá další zajímavý tendr, že ministerstvo se chystá provést rekordní outsourcing v rámci státní správy a pronajmout provoz veškerých budov v tomto resortu v rámci výběrového řízení. Má to tedy být obchod na čtyři roky za necelé dvě miliardy korun. Musím říci, že by mě to tolik nevzrušilo, kdybych si v tisku současně nepřečetl vyjádření jistého pana náměstka Šišky, který tuto věc komentuje a který pro tuto věc v tisku výrazným způsobem argumentuje. To je tentýž pan náměstek Šiška, aby bylo rozuměno, který měl na starosti řízení projektu transformace úřadů práce, která skončila jejich totálním rozvalem a problémem s informačními technologiemi, které jsou dnes předmětem řízení a přezkumu řady státních institucí. (…)
 
Teď druhý citát, tentokrát z Respektu: "To není můj dojem. Způsob, jakým média nonšalantně přešla výběrová řízení na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde byly miliardové zakázky bez výběrového řízení, kde v dodavatelském řetězci jsou firmy s anonymními akciemi a nic se neděje..." To je citát z úst pana premiéra Nečase, předsedy Občanské demokratické strany, rovněž součásti vládní koalice.
 
Je tedy evidentní, že i v řadách vládní koalice jsou pochybnosti o tom, že je vedení Ministerstva práce a sociálních věcí ve správných rukou.“
 
23. října 2012
 
„Vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená vládo, já bych chtěl navrhnout zařazení dvou nových bodů. První by se týkal informace předsedy vlády o přípravě důchodové reformy.
 
My jsme teď ve velmi zvláštní situaci. Od 1. ledna 2013 by měla být spuštěna tzv. důchodová reforma. (…)
 
Druhý návrh na doplnění programu se týká problematiky, která už tady z různých aspektů byla dnes zmíněna zejména v souvislosti s tzv. kartou sociálních systémů známou jako sKarta. Já bych chtěl avizovat, že v Senátu již byl předložen návrh zákona, předložila ho skupina senátorů za sociální demokracii, který navrhuje omezit výrazným způsobem funkce takzvané sKarty a ponechat jejím prostřednictvím pouze výplatu dávek v hmotné nouzi. (…)
 
Ale já si myslím, že působení pana ministra Drábka a jeho náměstka pana Šišky na Ministerstvu práce pravděpodobně vejde do dějin, protože jim se za poměrně krátké období podařilo zdevastovat řadu sociálních ochranných systémů, včetně do té doby fungujících úřadů práce, podařilo se jim prosadit zcela nový, já bych řekl dokonce mičurinský způsob zadávání veřejných zakázek na informační technologie bez toho, aniž by se muselo dělat jakékoliv výběrové řízení.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chyba poplatníků, že jim nejde podat přiznání, sdělil nám „finančák“. Bartoš ve varu

13:24 Chyba poplatníků, že jim nejde podat přiznání, sdělil nám „finančák“. Bartoš ve varu

Tvrzení Generálního finančního ředitelství (GFŘ), že je portál finanční správy MOJE daně „plně dostu…