Starosta z Tábora: Ta vláda zase tak špatná není

22.05.2013 21:15 | Zprávy

Ačkoliv podle starosty Jiřího Fišera (Tábor 2020) udělala vláda bezpočet pochybení, o řadu reforem si řeklo rozhazovačné panování ČSSD. Kritický je však také nejen k prezidentovi, nýbrž i ke krajské koalici. "Komunisté umějí vyčkávat na příhodnou chvíli, jejich plíživý nástup je tu a jihočeská sociální demokracie jim to dala na stříbrném podnose,“ říká. Jaké problémy musí ale řešit jako starosta a co naopak považuje za své největší úspěchy?

Starosta z Tábora: Ta vláda zase tak špatná není
Foto: Redakce
Popisek: starosta Tábor Jiří Fišer (Tábor 2020)

Pane starosto, současná vláda je považována za jednu z nejhorších od roku 1989. Souhlasíte? A jsou naopak nějaké reformy, které vítáte?

Nesouhlasím. Jakkoliv je tam bezpočet pochybení, neobratnosti a často nepochopitelných rozhodnutí, je tu rovněž množství reforem, o které si řeklo rozhazovačné panování sociální demokracie v časech, kdy bývalo lépe. Říkám to i při vědomí toho, jak vláda přehazuje na obce své nepříjemnosti a zavírá kohouty v tak citlivých oblastech, jako jsou např. sociální služby, že absentuje empatie vůči recesí zkoušené veřejnosti a že úřednickému jazyku mluvčích rozumí zase jen úředníci. Nicméně snažím se vnímat věci v kontextu celého posledního desetiletí. A proto musím vidět i to, že např. je zde primárně přítomna rozpočtová odpovědnost, že je snaha zamezit neoprávněné konzumaci sociálních dávek, že se ekonomičtí mafiáni dostávají do hledáčku státních zástupců a rozpočtové určení daní přece jen poněkud narovnalo nespravedlivé handicapy většiny místních samospráv.  

Více než dva měsíce má ČR nového prezidenta. Jak byste Miloše Zemana jako prezidenta hodnotil? A jak se nyní stavíte ke sporu, který vyvolalo odmítnutí Zemana jmenovat Martina C. Putnu profesorem?

Ukázalo se, že teorie o prezidentu spojovateli byla lichá. Ono je to samo o sobě - v kontextu s přímou volbou – poněkud nesmyslné.  Pan prezident ale rozděluje společnost více, než je přirozené. Okázalou podporou sociálních demokratů se vymezil vůči dalším subjektům politického spektra, postavil proti sobě většinu akademické obce v kauze profesury M.C. Putny, vyhrotil situaci kolem jmenování velvyslankyně v Bratislavě a úvahami o sudetských Němcích během návštěvy Rakouska jistě nepředvedl  ukázku elitní diplomacie na samém startu své mise. I své fanoušky musel „rozhodit“  výkonem při vyjmutí korunovačních klenotů. Pozitivně vnímám jeho proevropanství.

Zmíněný spor o jmenování M. C. Putny profesorem je ignorací odbornosti kandidáta a věcných důvodů pro toto jmenování. Odmítání tohoto kroku je patrně na hraně respektování Ústavy. I to polarizuje společnost a spor přechází do iracionálních diskuzí skupin na sociálních sítích, do nevraživosti a zloby lidí, kteří vůbec neví, o co jde. To je zlé a to měl pan prezident umět předvídat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Karel Haas byl položen dotaz

Necháte si to od Babiše líbit?

On tvrdí, že ODS vždy kradla a vždy krást bude. Nevšiml jsem si ale, že byste proti tomuto jeho obvinění nějak vystoupili. Není to podle vás na žalobu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak vyřešit hrozbu migrace: Právo na azyl pryč z Ústavy. Právník Kotzian by ale zašel dál

19:19 Jak vyřešit hrozbu migrace: Právo na azyl pryč z Ústavy. Právník Kotzian by ale zašel dál

Vyhodit právo na udělení azylu z našeho ústavního pořádku. Takový návrh padl na nedávné konferenci, …