Mirka Topolánka do funkce navrhla společnost Elektrárna Opatovice, která patří do Energetického a průmyslového holdingu. Topolánek byl na získání postu favoritem díky svým kontaktům z politiky i proto, že obor energetiky je mu blízký.
OBRAZEM Topolánkova teplárenská
Jedinou otázku, na kterou během krátkého setkání s novináři Topolánek reagoval, i když se netýkala teplárenského byznysu, byla pak pouze ta - zda se neobává toho, že mu aféry kolem jeho bývalého poradce Marka Dalíka, mohou v jeho nové kariéře uškodit.
"Ano, na toto jediné jsem ochotný odpovědět. Neobávám se toho, pokládám to totiž za naprosto nesmyslné," řekl nový předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Topolánek.
O kauze:
Američané z Prahy: Steyr oznámil, že Dalík chtěl úplatek
Více Kauza Pandur
Psali jsme:
Topolánek do politiky nechce. Zaměří se na teplo
Topolánek bilancuje: Paroubek? Ne, mým rivalem byl Klaus
Topolánek se vrací do školy. Bude znovu přednášet
Kolem Marka Dalíka a potažmo Mirka Topolánka (ODS) se přitom v minulých dnech opět objevilo nové, možná dosud nejvýbušnější svědectví v kauze údajně předražených obrněných transportérů Pandurů. Jejich nákup pro českou armádu provázely žádosti o obří úplatek.
Možná jste nečetli:
- Je v tom Topolánek. Miliony za pandury prý byly pro něj
- Rakušan vypovídá: Dalík chtěl půl miliardy za pandury
- Dalíkovi se žádné úplatky za Pandury neprokáží. Důvodů je dost
ParlamentníListy.cz na vlastní kůži:
Nové zprávy o Pandurech?
Americká ambasáda v Praze prý totiž napsala během minulých let minimálně třikrát své centrále ve Washingtonu tajnou zprávu, která se nyní objevila na serveru WikiLeaks. V ní upozorňuje na hlášení, jež dostala od výrobce pandurů, rakouské firmy Steyr.
Podle nedávno zveřejněných informací, které jako první přinesl server iDnes.cz, američtí diplomaté podle všeho věděli o žádosti o úplatek ze strany Marka Dalíka, nejlepšího přítele tehdejšího premiéra Topolánka.
"Během obnoveného vyjednávání o pandurech začátkem roku 2008 nám zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Topolánkova chráněnce Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru. Výměnou za to by byl kontrakt obnoven," napsala loni v únoru charge d'affaires Mary Thompson-Jonesová, tehdy nejvyšší představitelka velvyslanectví v Praze.
Depeše z pražské ambasády tak potvrzují prý to, o čem hovořil manažer firmy Steyr Stephan Szücs. Ten letos ve své výpovědi před rakouskými a českými prokurátory přesně v tomto duchu popsal schůzky Bartáka, Dalíka a dalších s vedením Steyru. Podle Szücse žádal Dalík o provizi 18 milionů eur (480 milionů korun). Topolánek i Dalík však označují informace za nepravdivé.
Šéfem IEA se Topolánek nestal, je však stále šéfem VAE
Po odchodu z politiky v loňském roce se Topolánek ucházel o místo generálního ředitele Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Kandidaturu nakonec stáhl s tím, že se EU nedohodla na jednom kandidátovi. V současnosti působí ve funkci ředitele společnosti VAE Controls Group se zaměřením na energetiku a infrastrukturu.
Osobnost bývalého předsedy vlády by měla pomoci teplárenství vypořádat se se současnými problémy. Sám Topolánek za hlavní problémy, kterým teplárenství čelí, již dříve označil hrozící růst cen uhlí, zvyšování DPH a zrušení bezplatného přidělování emisních povolenek.
"Není tajemstvím, že teplárenství prochází snad nejtěžší krizí své historie a stojí na pomyslné hraně mezi bytím a nebytím. Teplárny dospěly do bodu, ve kterém je životně nutné zasáhnout a je třeba začít nahromaděné problémy reálně a ihned řešit," řekl v pondělí novinářům Tomáš Drápela, místopředseda Teplárenského sdružení České republiky.
Sdružení, jemuž Topolánek nyní šéfuje, existuje od roku 1991
Teplárenské sdružení funguje od roku 1991 a sdružuje všechny významné firmy tuzemského teplárenství.
Mirek Topolánek, který odmítl se s novináři bavit o jakýchkoli jiných tématech, než teplárenství, pak uvedl, že považuje teplárenství za rozvinutý segment energetiky a řekl, že se ve své funkci bude chtít soustředit na řešení hlavních problémů teplárenství, zejména jeho systematického znevýhodňování v konkurenci s lokálním vytápěním.
"Moji vizi je především dosáhnout toho, aby si stát konečně jasně uvědomil všechny přínosy kogeneračních tepláren a začal se k nim podle toho chovat. Česko by mělo přijmout rázná opatření a podniknout všechny kroky k tomu, aby mohla z výhod teplárenství těžit i v budoucnosti. Chtěl bych také, aby hlas tepláren zazníval silněji v celé Evropě. Současně hodlám usilovat o maximálně odpovědný přístup členů Sdružení i jejich odpovídající aktivitu," představil své vize pro nejbližší čas Topolánek.
Čtěte také:- Topolánek přišel na večírek. Podle bulváru vymetá bary
- Topolánkovi se daří. Je generálním ředitelem a má státní zakázku
Foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová