Válka a konec demokracie. Keller se mračí na 90 miliard pro EU

17.12.2011 17:50 | Zprávy

Asi devadesát miliard korun by měla Česka republika přispět Mezinárodnímu měnovému fondu, který by z takto sebraných peněz přispěl na pomoc krachujícím evropským státům. Na naší politické scéně není jasno, jak k pomoci přistoupit, jedni platbu odmítají, druzí pro ni horují. Podle sociologa a publicisty Jana Kellera není ani jedno řešení dobré. Zaplatit podle něj znamená pomáhat bankéřům, kteří s pomocí chladně kalkulují, namísto aby zkrachovali. Neplatit nás pak podle Kellera vede přes Balkán pod vliv Ruska.

Válka a konec demokracie. Keller se mračí na 90 miliard pro EU
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Profesor Jan Keller

Naše politická reprezentace v současnosti řeší oříšek. Rozhoduje o tom, zda pomoci Evropské unii a zejména euru devadesáti miliardami korun. Ty by měly být poskytnuty Mezinárodnímu měnovému fondu, který by tak měl k dispozici finance na pomoc předluženým zemím eurozóny. Prezident Václav Klaus už řekl své kategorické ne. Na jeho stranu se pak postavila velká část ODS a Věcí veřejných.

Dát - nedat? Je to padesát na padesát

Naproti tomu TOP 09 a opoziční ČSSD chtějí pomoc poskytnout s poukazem na provázanost české ekonomiky s ekonomikou zemí Evropské unie. Zastánci pomoci také poukazují na to, že nezaplatit by nás vzdálilo od silného jádra EU v čele s Německem.

Podle sociologa Jana Kellera dělí obě možnosti klady a zápory padesát na padesát. "Skutečně nevím, co by bylo lepší, na rozdíl od politiků, kteří se prsí, že ví. Těch pro i proti je hodně. Na jednu stranu bychom měli být solidární s Evropou, protože pokud se nestaneme částí úzkého jádra Evropy, tak skončíme na Balkánu anebo pod vlivem Ruska,“ myslí si Keller.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Je pravda, že jste pro progresivní zdanění?

A jestli ano, jak pak můžete hovořit o spravedlivém sociálním systému? Co je spravedlivého na tom, že má doplácet více jen proto, že je schopný? Navíc nemyslíte, že ti nejbohatší pomáhají často sami - někdy teda zcela zištně kvůli vlastnímu PR, ale proč by měl stát penalizovat ty, co jsou úspěšní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak vyřešit hrozbu migrace: Právo na azyl pryč z Ústavy. Právník Kotzian by ale zašel dál

19:19 Jak vyřešit hrozbu migrace: Právo na azyl pryč z Ústavy. Právník Kotzian by ale zašel dál

Vyhodit právo na udělení azylu z našeho ústavního pořádku. Takový návrh padl na nedávné konferenci, …