Vandas v ČT. Příště si pozvou Hitlera, zlobí se politolog Pehe

30.09.2011 17:32 | Zprávy

Ve svém článku napsal publicista František Kostlán, že se z veřejnoprávní ČT1 stává médium veřejného populismu, že legitimizuje rasistické, xenofobní a nesnášenlivé politiky a jejich názory tím, že si je zve do publicistických pořadů.

Vandas v ČT. Příště si pozvou Hitlera, zlobí se politolog Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Stalo se tak poté, co do pořadu České televize „Politické spektrum" (sobota 24.9. 2011), pozvala moderátorka Veronika Tobola Paroulková, údajně nikoli poprvé, Tomáše Vandase (předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti), lidskoprávního aktivistu Markuse Papeho, předsedu Humanistické strany Jana Tamáše a Františka Rybu z uskupení Severočeši.cz.

„Je správné, že televize (všechna média), která je definována jako veřejnoprávní, zve do svého pořadu neonacisty, rasisty, xenofoby? Je správné účastnit se veřejných diskusí s těmito lidmi? V čem se - ohledně diskutovaného tématu - česká média dopouštějí prohřešků? Dávají prostor extremistům proto, že s nimi sdílejí (byť částečně) názory?" ptá se Kostlán.

Psali jsme:
Vandas šokuje: Romy je třeba začlenit do společnosti i za použití represe
Romové z Čunkových bytovek chystají exodus: Uděláme vám v Anglii ostudu

ParlamentniListy.cz oslovily proto několik známých osobností, aby se dotázaly na jejich názor.

Veřejnoprávní televize nemá pouštět extrémisty ke slovu, tvrdí Štětina

„V jakémkoli médiu odmítám veřejně diskutovat s komunisty, protože jim to dodává legitimitu. Kdybych měl jít diskutovat s Vandasem, odmítnu to také," řekl pro ParlamentníListy.cz senátor Jaromír Štětina.

„Byl jsem nedávno v Boru, kde vystupoval Vandas," dodává politik. „Měl výraznou dikci, strhující řeč, velmi typický slovník a akorát mu scházel ten knírek." Jaromír Štětina dále uvedl, že podle jeho názoru by veřejnoprávní televize neměla extrémisty „připouštět" ke slovu.

Rozhovor:
Štětina: Komunisté nazývají Mašíny vrahy, nectí presumpci neviny

Redaktoři musejí být dobře připraveni, říká politolog

„Jako registrovaná strana s určitou voličskou podporou se má právo zúčastnit takovýchto debat. Souhlasím však s autorem článku panem Kostlánem, že je nezbytné, aby byli redaktoři připraveni na to vyvrátit některé argumenty, které neodpovídají reálným možnostem, anebo skutečné politice strany," řekl ParlamentnímListům.cz politolog Jaroslav Mareš.

„Zatím jsem o tomto pořadu pouze slyšela," řekla ParlamentnímListům.cz členka Rady ČT Dana Eklová. Svůj názor proto zatím nesdělila. „Nejprve se potřebuji s tímto pořadem seznámit, abych k němu mohla objektivní stanovisko zaujmout," dodala.

Uhde: Je to vážné

Ani předseda Rady ČT Milan Uhde zatím pořad, v němž figuroval Tomáš Vandas (DSSS), neviděl. "Byl jsem ale na něj upozorněn, a považuji tato upozornění za velmi vážná, takže na nejbližší Radě budu chtít znát názor jejích členů," řekl ParlamentnímListům.cz.

Psali jsme:
Uhde si pochvaluje: Zvolili jsme Dvořáka dobře. Mluví krátce

„Volal jsem statutárnímu zástupci ČT a ptal se, zda jde o promyšlený krok, anebo je to nějaký náhodný krok jeho podřízených," říká Milan Uhde. Zjistil, že Tomaš Vandas nebyl do pořadu pozván jako zástupce nějaké politické strany, ale jako vyjadřovatel určitých postojů, které se mezi lidmi v naší populaci vyskytují.

„Myslím, že je to jen půl-odpověď, že ta otázka je natolik vážná, že by se odpovědí měl někdo neméně vážně zabývat," řekl Uhde. Není sice přesvědčen, že je to vysloveně záležitostí Rady ČT, ale na zasedání 5. října se chce členů Rady zeptat na jejich stanovisko.

Především by se tím ale měl podle Uhdeho zabývat vedoucí publicistického vysílání a ujasnit si, zda cestu na obrazovku veřejnoprávní televize má každý, kdo má nějaký názor, nebo zda se některé konkrétní názory přece jen předem vylučují z veřejného vyjadřování. „Například názory extrémistické, rasistické, nebo které vyzývají k násilí," upřesnil předseda Rady Uhde.

Připustil ale, že i tato věc je mezi různými teoretiky a kritiky posuzována různě. „Někteří moji přátelé říkají, že slovo není čin. Že když někdo říká, že by bylo správné někoho sprovodit ze světa, že to není vyzývání k násilí," říká Milan Uhde. On sám prý zastává jiný pohled, ale svůj názor nechce nikomu vnucovat. "Myslím, že je to věc pořádné a hluboké diskuze," dodal.

Psali jsme o situaci v ČT:
Moravce už prý v ČT nezdraví ani klika od dveří. Urazil kolegy
Sledujeme téma Česká televize

O historii šluknovského konfliktu jsme se nedozvěděli ani slovo, tvrdí Pehe

„Konkrétně tento pořad jsem neviděl, ale už jsem nejednou říkal k vysílání ČT o této problematice, že je to opravdu velmi populistické. Tuším, co pan Kostlán ale říkal, protože čtu jeho názory i jinde," řekl ParlamentnímListům.cz známý politolog Jiří Pehe.

"Ten pořad jsem sice neviděl, ale jestliže si skutečně pozvali Vandase, tak to už je vrchol," konstatoval rozhořčeně. Jiří Pehe ale slyšel způsob, jakým reportovala Česká televize o událostech přímo ze Šluknovska.

SLEDUJEME téma Šluknovsko

Podle soudu známého politologa, nezvládla ČT svou úlohu veřejnoprávního média. Informovat o událostech objektivně z obou stran, ani uchopit historii celého konfliktu. „Nedozvěděli jsme se co je za tím, jaké jsou strukturální problémy, jaké je historický kontext?," říká Pehe. Podle něj to bylo jen „plakání nad těmi místními lidmi, jací jsou chudáci, že nevědí, co si počít," dodává.

„Samozřejmě, že i já mám s těmi lidmi soucit, je ale třeba vidět, kdo tam vytvořil ta romská ghetta, jak se tam ocitli ti Romové? To jsme se ale v pořadu nedozvěděli," říká Pehe. A když si prý tentokrát pozvala ČT Vandase, „tak by si příště mohla pozvat třeba Hitlera," zlobí se politolog.

Dále čtěte:
Nestačí jen „Klaustoříkal". Pehe k euru a narcisovi Klausovi
Jiří Pehe: Václav Klaus a tradiční hodnoty

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

22:28 MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

Hlavní město má v příštím roce hospodařit v rámci rozpočtu s objemem příjmů ve výši 110,92 miliardy …