V momentě, kdy zbývalo několik málo minut do živého vysílání pořadu K věci na stanici CNN Prima News, který moderuje dlouholetá pracovnice v médiích Lucie Čermáková, kontaktoval redakci ParlamentníchListů.cz důvěryhodný zdroj s informacemi o možném střetu zájmů této moderátorky i o tom, že vedení stanice se případem moderátorky Čermákové právě zabývá.
Má být Tomio Okamura vydán policii za plakát s černochem?Anketa
Podle informací redakce PL se vedení této soukromé televizní stanice zabývalo případem Lucie Čermákové, která ve studiu CNN Prima News pravidelně zpovídá vrcholné české politiky v pořadu K věci a zároveň provozuje komunikační agenturu s Máriou Pfeiferovou, někdejší spolupracovnicí prezidenta Petra Pavla a senátora Pavla Fischera. Propagační fotografie do své agentury si obě dámy nechaly nafotit hradním fotografem Tomášem Fongusem.
Patříte-li k divákům soukromé zpravodajské stanice CNN Prima News, nejspíš budete znát pořady K věci nebo Co na to vaše peněženka. Obě dvě relace prakticky denně hostí špičky českého politického života, ekonomy, politology, komentátory a další představitele veřejného života. V moderátorském křesle pořadů zároveň často usedá blonďatá moderátorka Lucie Čermáková, dříve Hrdličková.
Jak se ukázalo, role moderátorky není to jediné, čím se ve svém profesním životě Lucie Čermáková zabývá. Spolu s kolegyní z mediálního oboru Máriou Pfeiferovou si nedávno založila komunikační agenturu Comcomm, která avizuje, že hodlá klientům nabízet služby jako mediální trénink, konzultace, komunikace nebo krizová komunikace. Shodou okolností se jedná o oblasti služeb, jaké často využívají i politici a politické subjekty.
Moderátorka Lucie Čermáková zpovídá Alenu Schillerovou
Čermákové obchodní partnerka z komunikační agentury Pfeiferová má za sebou nedávnou pracovní zkušenost v Kanceláři prezidenta republiky Petra Pavla a před dvěma lety též pracovní pozici mluvčí prezidentského kandidáta a senátora Pavla Fischera.
Na webu agentury, kde jsou spolu s Čermákovou na společných snímcích, jejichž autorem je oficiální hradní fotograf, se Pfeiferová vyznává z toho, že za skutečné české prezidenty uznává pouze dva, Václava Havla a Petra Pavla.
„Za svůj život prošla byznysem i státní správou. Vyučila se v soukromých médiích i veřejnoprávních. Živila se psanou, rozhlasovou i televizní novinařinou. Celý život se věnuje komunikaci. Pracovala pro dva opravdové prezidenty Václava Havla a Petra Pavla, v Českém rozhlase, TV Prima a spolupracovala s Hospodářskými novinami. Propagovala nejlepší lázně na pohybové ústrojí v jihočeské Třeboni. Přičichla k politickému marketingu v prezidentské kampani, v kampani do evropského parlamentu i při přípravě komunikace poslance Evropského parlamentu. Mezi její nejlepší schopnosti patří komunikace, korektnost, hledání nejjednodušších sdělení ze složitého tématu, práce s hlasem a mikrofonem rozhlasovým i televizním,“ popisuje svou kariéru Čermákové kolegyně Mária Pfeiferová.
Screen z webu agentury Comcomm
Podle sdělení stanice CNN Prima News však Čermáková o svých dalších pracovních aktivitách předem televizi informovala a ta v nich nespatřuje kolizi zájmů s postem moderátorky politických pořadů.
„V souladu se zaměstnaneckým kodexem informovala Lucie Čermáková vedení redakce o svém záměru externě spolupracovat s Márií Pfeifrovou, v rámci které bude nabízet své zkušenosti v podobě mediálního školení a tréninku. Lucie v CNN Prima NEWS působí jako moderátorka a do jejích kompetencí nepatří výběr hostů ani volba témat jednotlivých pořadů,“ zdůvodnil pro ParlamentníListy.cz mluvčí CNN Prima News Matěj Štýs.
Podle jeho slov navíc v redakci CNN Prima NEWS funguje profesionální editoriální politika, která zaručuje objektivitu a vyváženost veškerého zpravodajského a publicistického obsahu, a to jak podle pravidel CNN Prima NEWS, tak CNN International. „Ani jedinec či skupina tedy nemohou žádným způsobem subjektivně ovlivňovat objektivitu našeho zpravodajství,“ dodal Štýs.
Mediální analytička Irena Ryšánková nabízí jiný pohled na věc. „Překvapuje mne, že televize Prima, která je momentálně nejhlasitějším kritikem a komentátorem mediálního dění, zejména v souvislosti s novelami mediálních zákonů, není schopna ani ochotna dohlédnout toho, že moderátor může způsobem, jakým komunikuje na obrazovce s respondenty – pokud jde o CNN Prima News tedy přímo s politiky – ovlivnit, záměrně či nezáměrně, celkové vyznění rozhovoru,“ říká pro ParlamentníListy.cz.
„Čistě hypoteticky – když poskytnu nějakému politikovi mediální trénink a pak proti němu budu sedět ve studiu, budu se k němu chovat jako k cizímu? Nebudu vydávat podprahové či zcela zřejmé vědomé či nevědomé signály? Opravdu ne? Každý, kdo pracuje v médiích si musí rozmyslet, jestli je novinář nebo stojí ‚na druhé straně‘. Nemůže být obojí. Připadá mi zvláštní, že Prima, která se honosí svou matkou, nemá etické problémy s tímto druhem chování. Já sama to považuji za naprosto nemyslitelné, jde o evidentní střet zájmů. Jaké jsou pak etické normy takové televize?“ ptá se Irena Ryšánková.
Loni v listopadu CNN Prima News o jinou moderátorku přišla. Z obrazovek CNN Prima News stáhla moderátorku Sabinu Dračkovou. V tomto případě šlo o její soukromé kontakty s několika ministry vládního kabinetu kvůli údajné nadstandardní pomoci odsouzenému expolitikovi Dominiku Ferimu. V tomto případě však televize případ vyhodnotila jinak a s moderátorkou se rozloučila.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka