Votava (ČSSD): Zvyšování finanční gramotnosti obyvatel je nutností

29.01.2013 15:31 | Zprávy

Na konci loňského roku schválil Parlament novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Úprava tohoto zákona by měla zaručit větší ochranu spotřebitele. Pořád bude ale nejlepší ochranou spotřebitele jeho finanční gramotnost.

Votava (ČSSD): Zvyšování finanční gramotnosti obyvatel je nutností
Foto: Václav Votava
Popisek: Poslanec za ČSSD Václav Votava

Na konci loňského roku schválil Parlament novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Úprava tohoto zákona by měla zaručit větší ochranu spotřebitele před podvodnými praktikami některých úvěrových společností. Například k zajištění úvěru už se nebudou moci používat směnky nebo šeky, poskytovatel úvěru si musí prověřit schopnost spotřebitele splácet úvěr, skončí předražené telefonní linky pro sjednávání úvěrů, dlužník může do 14 dnů od smlouvy odstoupit a ve smlouvě o úvěru musí být na tuto možnost výslovně upozorněn. To je určitě dobrý a potřebný krok. Pořád bude ale nejlepší ochranou spotřebitele jeho finanční gramotnost a tedy i schopnost a ochota přečíst si před podepsáním pozorně smlouvu a zodpovědně se rozhodnout.

Finanční gramotnost řady naši občanů, tedy znalost a dovednost jak nakládat s vlastními financemi, je obecně zoufale nedostatečná. Přes varování a články v médiích raketově stoupá zadluženost domácností včetně seniorů. Zadluženost domácností činí v současné době 1,2 bilionu korun a v přepočtu na jednoho obyvatele činila v loňském roce 106 tisíc korun. Tomu také bohužel odpovídá stále více exekucí na dlužníky.  Jen loni bylo soudy nařízeno bezmála 936.000 exekucí! Bylo také uvaleno téměř 70 000 exekucí na důchody, což je dvojnásobek v porovnání s rokem 2006! Senioři se často stávají oběťmi manipulace na různých  předváděcích akcích, stávají se oběťmi agresivních podomních prodejců. Nezřídka se také zadluží, aby pomohli svým dětem.

Provádět osvětu mezi seniory ale i v ostatní populaci je tedy namístě a měla by tomu být věnována stálá pozornost. Ze strany státu, prostřednictvím médií či prostřednictvím neziskových organizací. Především je ale  nutností  zavést výuku finanční gramotnosti již  na školách, a to od těch základních.  Někdo možná namítne, že tyto věci se děti měly a mají naučit především v rodinách, ale kde se to měli naučit ti rodiče? Z poklidných vod socialismu, kdy znali tak maximálně novomanželskou půjčku, byli vrženi do dravých vod tržního prostředí a „výhodných nabídek“. Bohužel, často ani ti poučení rodiče nepovažují za důležité své finanční vědomosti, jak nakládat s penězi, dětem předat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Votava - profil

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Na bleším trhu nabízel prodejce falza dresů

16:26 Celní správa: Na bleším trhu nabízel prodejce falza dresů

Padělky sportovních dresů v hodnotě bezmála 400 tisíc korun zajistili ústečtí celníci na bleším trhu…