Zahradil (ODS): Zmražení rozpočtu EU je v našem zájmu, bankovní unie nikoli

13.06.2012 18:10 | Zprávy

Občanští demokraté v Evropském parlamentu podporují v příštím rozpočtovém období 2014 - 2020 zachování současné výše rozpočtu EU.

Zahradil (ODS): Zmražení rozpočtu EU je v našem zájmu, bankovní unie nikoli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil na konferenci Vize 2020

Současně usilují o reformu výdajů tak, aby Evropská unie snížila byrokratickou zátěž, podstatně omezila plýtvání na straně evropských institucí a prioritně podporovala ty oblasti, které podporují ekonomický růst, jako např. vědu a výzkum nebo rozvoj dopravní infrastruktury.

Europoslanci ODS zároveň odmítají návrhy na zavedení tzv. vlastních zdrojů rozpočtu EU, které by nutně představovaly nové evropské daně, například daň z finančních transakcí nebo nejrůznější formy uhlíkových daní.

"Je to opravdu smutný pocit sedět v instituci, která ztratila smysl pro realitu tak moc, jako se to přihodilo Evropskému parlamentu," řekl ve Štrasburku europoslanec Jan Zahradil. "Většina si navíc stále ještě myslí, že reprezentuje evropské občany, že je možné vybudovat nějaký jednotný, centralizovaný federální státní útvar místo Evropské unie. A požadavky na zavedení vlastních zdrojů evropského rozpočtu bohužel patří do argumentační výbavy tohoto federalistického proudu. Vlastní zdroje evropského rozpočtu samozřejmě umožní Evropskému parlamentu a Evropské komisi tento rozpočet dále nafukovat. Oslabí linku mezi národními státy, tedy základními kameny evropské integrace, a evropskou úrovní. A umožní Evropské komisi a Evropskému parlamentu národní státy dále obcházet. Právě proto je tento princip zcela nepřijatelný  a doufám, že  Evropská rada a ty vlády, které ještě nepozbyly zdravého rozumu, řeknou tomuto plánu jasné NE."

Stejně tak je podle šéfa europoslanců ODS Jana Zahradila potřeba odmítnout i plány na bankovní a fiskální unii. "Jako obvykle slouží i tato krize evropským federalistům k tomu, aby více či méně skrytě, podle hesla ´nikdy nepromeškej dobrou krizi´, dále prosazovali své plány na vytvoření jednotného evropského státu," řekl Jan Zahradil. "Vytvoření fiskální unie neznamená nic jiného, než podřízení našeho státního rozpočtu nějakému centrálnímu dohledu z Bruselu, a vytvoření bankovní unie neznamená opět nic jiného, než podřízení našich relativně zdravých bank stejnému centrálnímu dozoru. A ani jedna varianta pro nás není výhodná."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Americká cla ohrožují globální růst, EU musí jednat jednotně a pragmaticky

22:08 Hospodářská komora: Americká cla ohrožují globální růst, EU musí jednat jednotně a pragmaticky

Zavedení 20% amerických cel vůči dovozu z Evropské unie je špatnou zprávou pro obě strany Atlantiku.…