Zeman utřel studenta. A také Dienstbiera za řeči o Šloufovi

28.11.2012 20:20 | Zprávy

UVNITŘ FOTOGALERIE Na pražské právnické fakultě debatovali tři prezidentští kandidáti. Miloš Zeman, Přemysl Sobotka a Jiří Dienstbier. Hlavním tématem byly ústavní limity pravomocí prezidenta republiky. Vedle sporů nad legitimitou KSČM a evropskou integrací dokonce padla i jména na státní vyznamenání.

Zeman utřel studenta. A také Dienstbiera za řeči o Šloufovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Právnické fakultě UK se sešli kandidáti na prezidenta Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman ke společné debatě

Debatu se třemi uchazeči o nejvyšší ústavní funkci země, kterou uspořádal spolek Všehrd, moderoval redaktor Hospodářských novin Petr Honzejk. Ten je znám svým častým zaměřením proti Václavu Klausovi a ani během besedy si několik jízlivých poznámek na jeho adresu neodpustil.

Úvodní slova kandidátů se nesla ve znamení teoretických úvah a názorů na to, jak by prezident svoji funkci měl uchopit a vykonávat. „Většinu exekutivy vykonává vláda, z čehož vyplývá postavení prezidenta, což není nejsilnější, jeho formální pravomoci mají své limity a já osobně bych na tom nic neměnil,“ uvedl Jiří Dienstbier.

Postavení prezidenta větší než jeho pravomoci

„Neformální postavení prezidenta je ale v české společnosti mnohem větší, než jaké jsou jeho reálné pravomoci. Působí jako moderátor debat o klíčových otázkách společnosti a politiky,“ míní kandidát za ČSSD.

SLEDUJEME: Přímá volba prezidenta

Přemysl Sobotka zdůraznil, že je důležité, aby si všichni uvědomili, že žijeme v parlamentní demokracii, kde má dominantní roli dvoukomorový parlament. Studenty vyzval, aby se při rozhodování, koho na Hrad zvolit, podívali na osobní i politickou historii jednotlivých kandidátů.

Současný první místopředseda Senátu za ODS neopomněl zmínit svůj značně negativní přístup ke komunistické straně. „Tímto postojem ke komunismu jsem dost známý. Pokud by situace po volbách byla taková, že člověk pověřený sestavením vlády by přišel s tím, že by sestavil vládu s podporou komunistů, pozval bych nejdřív představitele všech demokratických strana a dlouze, klidně i dva,tři měsíce, bych s nimi debatoval, zda by nebylo vhodné půdorys vlády změnit tak, aby tam KSČM nebyla,“ řekl Sobotka.

S komunisty nikdy, raději abdikace - zopakoval P. Sobotka

Kdyby to přesto nešlo a byl by nucen vládu s přímou či nepřímou podporou komunistů jmenovat, tak by prý opravdu abdikoval. „To říkám jasně dopředu, opakovaně a neustále,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů i stavbu vysokorychlostních tratí

10:17 Úřad vlády: Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů i stavbu vysokorychlostních tratí

Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 se ve Strakově akademii konalo již sedmé zasedání Vládního výboru pro …