Zeman utřel studenta. A také Dienstbiera za řeči o Šloufovi

28.11.2012 20:20 | Zprávy

UVNITŘ FOTOGALERIE Na pražské právnické fakultě debatovali tři prezidentští kandidáti. Miloš Zeman, Přemysl Sobotka a Jiří Dienstbier. Hlavním tématem byly ústavní limity pravomocí prezidenta republiky. Vedle sporů nad legitimitou KSČM a evropskou integrací dokonce padla i jména na státní vyznamenání.

Zeman utřel studenta. A také Dienstbiera za řeči o Šloufovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Právnické fakultě UK se sešli kandidáti na prezidenta Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman ke společné debatě

Debatu se třemi uchazeči o nejvyšší ústavní funkci země, kterou uspořádal spolek Všehrd, moderoval redaktor Hospodářských novin Petr Honzejk. Ten je znám svým častým zaměřením proti Václavu Klausovi a ani během besedy si několik jízlivých poznámek na jeho adresu neodpustil.

Úvodní slova kandidátů se nesla ve znamení teoretických úvah a názorů na to, jak by prezident svoji funkci měl uchopit a vykonávat. „Většinu exekutivy vykonává vláda, z čehož vyplývá postavení prezidenta, což není nejsilnější, jeho formální pravomoci mají své limity a já osobně bych na tom nic neměnil,“ uvedl Jiří Dienstbier.

Postavení prezidenta větší než jeho pravomoci

„Neformální postavení prezidenta je ale v české společnosti mnohem větší, než jaké jsou jeho reálné pravomoci. Působí jako moderátor debat o klíčových otázkách společnosti a politiky,“ míní kandidát za ČSSD.

SLEDUJEME: Přímá volba prezidenta

Přemysl Sobotka zdůraznil, že je důležité, aby si všichni uvědomili, že žijeme v parlamentní demokracii, kde má dominantní roli dvoukomorový parlament. Studenty vyzval, aby se při rozhodování, koho na Hrad zvolit, podívali na osobní i politickou historii jednotlivých kandidátů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Obranný průmysl jednal s vládními představiteli o financování

19:28 HK ČR: Obranný průmysl jednal s vládními představiteli o financování

Financování rozvoje kapacit a technologií obranného průmyslu, kroky v rámci Implementačního plánu Ho…