Psal se únor letošního roku, za okny panovala zima, ale na Ministerstvu financí v čele s Alenou Schillerovou bylo horko. Řešilo se totiž, jak dostat toho správného muže do akciové společnosti MERO. Ta mimochodem ovládá majetek přes deset miliard korun, pracuje v ní něco kolem 120 lidí a každý rok přinese do státní pokladny velice hezký zisk. Sedět v takovémto podniku znamená, že máte nárok prakticky na vše, že vyděláte několik milionů korun ročně a že se o vás prakticky neví. Zkrátka takový americký sen počesku. Ale zpátky k faktům.
Během zmíněného února vypsal resort financí „výběrové řízení na obsazení místa člena představenstva společnosti MERO ČR, a.s.“. Požadavky byly četné a ParlamentníListy.cz je samozřejmě znají. V podkladech pro případné zájemce bylo například to, že se požaduje bezúhonnost, doložení čestného prohlášení o způsobilosti k výkonu funkce, znalost relevantních právních předpisů, schopnost posuzovat trendy inovačních a vývojových procesů v oblasti podnikání společnosti ve vazbě na sestavování byznys modelů nebo minimálně tři roky praxe v řízení nebo zkušenosti ve funkci vrcholového managementu v obchodní korporaci během posledních šesti let. Ministryně Schillerová rovněž očekávala znalost angličtiny, kreativitu, integritu a další „ismy“, které jsou spíše formálního charakteru.
Na pomyslnou udičku se podle našich informací přímo z kanceláří okolo ministryně Schillerové chytilo šestnáct jmen. Ti museli dodat životopis, prezentaci a koncept řízení společnosti MERO. Některá ze jmen komise ihned vyřadila. Byli to zjevně nezpůsobilí jedinci. Co přesně je diskvalifikovalo, v tuto chvíli nevíme. Co ale víme, že komise byla složena z trojlístku Jan Duspěva (ČEPRO), Ivan Souček (za MERO a ČEPRO) a ředitel odboru na financích Lukáš Trsek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový