„Bez Babiše i bez Fialy!“ Kalousek toho má dost. Katastrofa se blíží

02.03.2023 7:34 | Ze sítí

Někdejší poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek hodil ve svém tweetu do jednoho pytle jak bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), tak toho současného Petra Fialu (ODS). Kritizoval totiž jejich rozpočtovou politiku, která je podle Kalouska u obou stejná, zhoubná a bez perspektivy. Kalouskovi jde zejména o únorový deficit, který je horší, než se očekávalo. Jde o 120 miliard korun, což je nejhlubší schodek od vzniku České republiky.

„Bez Babiše i bez Fialy!“ Kalousek toho má dost. Katastrofa se blíží
Foto: Screen: YouTube
Popisek: Miroslav Kalousek

„Prosím, prosím. Uvědomme si všichni, kam nás ženou populisté bez ohledu na to, zda se jmenují Andrej Babiš či Petr Fiala. Jejich rozpočtová politika, kterou mají oba v zásadě stejnou, je zhoubná a bez perspektivy. Zkusme dělat politiku bez nich a bez dluhů,“ poznamenal Miroslav Kalousek.

„Vláda Petra Fialy zjevně ztratila kontrolu nad svými veřejnými rozpočty. Podotýkám, že ztráta kontroly nad vlastní kasou je ztráta kontroly nad vlastní suverenitou. Míra politické zbabělosti a neodpovědnosti přesáhla svou mez,“ podotkl následně ještě Kalousek.

„Mám vnitřní konflikt mezi rozpočtovou odpovědností a respektem k pravidlům a Ústavě. Z hlediska rozpočtu je vládní návrh absolutně nezbytný. Vládní přístup k pravidlům parlamentního jednání pokládám však za nelegitimní. A to jenom proto, že vláda dlouho zbytečně váhala. Škoda,“ dodal pak také Kalousek, jenž dlouhodobě kritizuje ty, kteří dnes stát řídí. Podle něj na to nemají ani odvahu, ani odbornou kompetenci.

V letošním roce plánuje stát hospodařit se schodkem 295 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před nedávnem v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl, že rozpočet je objemově veliký a zatím nevidí důvod pro jeho novelizaci. Jeho předchůdkyně, nynější šéfka opozičního sněmovního klubu ANO Alena Schillerová očekává, že vláda nakonec bude muset letošní rozpočet navýšit.

Hospodaření státu loni skončilo se schodkem 360,4 miliardy korun, což je třetí největší deficit po letech 2021 a 2020. Deficit se promítl i do prohloubení státního dluhu na 2,895 bilionu korun, když na konci roku 2021 byl 2,466 bilionu korun. Vláda původně na loňský rok plánovala deficit 280 miliard korun, na podzim ale zákon o státním rozpočtu novelizovala a schodek měl činit 375 miliard korun. Novelu si podle Stanjury vyžádaly neočekávané výdaje, zejména 27 miliard korun na mimořádné valorizace důchodů, 17,4 miliardy korun na úsporný tarif na energie pro domácnosti a 10,9 miliardy na zvýšené sociální dávky.

Současně proti roku 2021 loni vzrostly příjmy rozpočtu o 9,2 procenta na 1,624 bilionu korun. Za jejich růstem byl zejména vyšší výběr DPH a daně z příjmu právnických osob. Výdaje se meziročně zvýšily o 4,1 procenta na 1,984 bilionu korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…