Na internetu se čím dál tím více objevují videa zachycující ruský tank krytý ochrannými železnými pláty, též přezdívaný „bitevní stodola“ nebo „želví tank“. Začalo se mu přezdívat „blyatmobile“, přičemž „blyat“ je ruským vulgárním slovem.
Is this an anti attack drone measure or an attempt to camouflage a tank as a shed when it's not moving? Both?
— Mrgunsngear (@Mrgunsngear) April 26, 2024
I have no idea at this point... ??#russia #tank #ukraine #drone #shed pic.twitter.com/JtVRAdGEw9
Podle některých uživatelů sociální sítě X, kteří videa či fotky tanku sdílejí, je právě „blyatmobile“ důvodem, proč Rusko během posledního týdne obsadilo čtyři města. „Blyatmobile je další gamechanger,“ píše jeden z uživatelů.
The real reason why Russia has captured 4 cities during the last week or so. Blyatmobile is the next gamechanger pic.twitter.com/L76gL5byQG
— Russian Patriot ? (@OperationZOV) April 25, 2024
Západní média se o tomto ruském tanků též zmiňují. Jedná se prý o staré tanky T-72 s pancéřovým pláštěm odolným proti dronům. V posledních týdnech se vyskytují v Doněcké oblasti a jejich konstrukce se postupně vylepšuje. Kromě ochranného pláště mají tanky také protidronovou obranu zajištěnou rádiovými rušičkami.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.